Portal Pszczelarski

II Konferencja Pszczelarska w Brzesku 2018 - relacja

pszczelarstwo małopolskie relacja z wydarzenia II Konferencja Pszczelarska w Brzesku Janusz Filip Igor Pawłyk Radosław Piotrowski Albert Radwan Jan Ślósarz Przemysław Szeliga Stanisław Kowalczyk Leszek Bodzioch Karpacki Związek Pszczelarzy w Nowym Sączu Krystyna Gurgul Jan Boruta Łukasz Kazimierczyk Marek Boruta Stanisław Chruściel Edward Sobol Kazimierz Zieliński Henryk Obal Jan Warzecha Zbigniew Kądziołka Pogórski Związek Pszczelarzy w Tarnowie Koło Pszczelarzy w Brzesku

01.09.2018 r. w Brzesku odbyła się II Konferencja Pszczelarska. Jako, że ten dzień kolejny już raz wkomponowany był w "Diecezjalne Święto Chleba", również i my pszczelarze uczestniczyliśmy w jego kontynuacji w niedzielę. Skupmy się jednak na sobocie i podsumujmy dzień z wykładami.

Narobiło się ostatnio świąt i dożynek! Czasy takie, że 100-lecie niepodległości miesza się z wyborami, a pszczelarze to też elektorat więc włodarze gmin i powiatów wplatają tu i tam argumenty pszczelarskie. Liczą na przychylność tej grupy zapaleńców. I tak regionalne, czy nawet ogólnopolskie święta są firmowane jednym nazwiskiem i krótkim wykładem osoby, która ma tytuły, ale niekoniecznie jest obecna w temacie. Prawdziwe kilkugodzinne maratony to imprezy "u Łysonia" w "Sądeckim Bartniku", czy Pszczelej Woli. Konferencja w Brzesku (mini maraton) to nie wielkie nazwiska, ale osoby znane w branży pszczelarskiej. Doskonali pszczelarze, praktycy, ale też i osoby potrafiące swoją wiedzę wsadzić do czasem mało reformowalnych łepetyn leśnych dziadków i młodego pokolenia internetowych podglądaczy – niestety tacy nie chcą korzystać z tej wiedzy.

"Czy ktoś stosuje izolator Chmary" - pytał pierwszy wykładowca p. Igor Pawłyk. Jego prelekcja przeplatana zdjęciami i tabelami porażenia pszczół varrozą pomogła pewnie niektórym w znalezieniu sposobu na ograniczenie ilości tego pasożyta rodzin pszczelich. Zimowanie matek w izolatorze, terminy tych zabiegów i różne ciekawe rozwiązania wprowadzone przez niego w pasiece zainteresowały liczne grono słuchaczy.

Kolejnym wykładowcą był p. Radosław Piotrowski, przedstawiciel firmy "Biowet Puławy". Młody stażem pszczelarz, ale również lekarz weterynarii opierający się na wynikach prac badawczych, w wyczerpujący sposób przedstawił zagrożenia wynikające z porażenia pszczół varrozą i omówił sposoby jej zwalczania. "Przy zmieniającej się biologii tego pasożyta niektóre metody jak na przykład wycinanie czerwiu trutowego stają się zbędne" - mówił. Varroza zaraz po wyjściu z komórki wchodzi do następnej, na świeżą larwę pszczelą. Typy varroza, które żeruje na czerwiu trutowym zostały zmarginalizowane przez jego wycinanie i nie decydują o porażeniu rodziny. Potwierdził izolowanie matki jako jedną z lepszych naturalnych metod. Jednocześnie podkreślił konieczność przemiennego stosowania środków chemicznych i zaznaczył, że stosowanie amitrazy (apiwarolu) poprzez odymianie pszczół w okresie bezczerwiowym daje ponad 90% skuteczność. Przedstawił też tabelę z pochłaniaczami do gazów, gdyż przy stosowaniu apiwarolu konieczne jest używanie masek przeciw gazowych.

Po przerwie kawowej oraz po wręczeniu odznaczeń dla zasłużonych pszczelarzy wykład na temat miodu nawłociowego zaprezentował p. Albert Radwan, współwłaściciel kilkuset rodzinnej pasieki, erudyta i świetny orator. Omówił podstawowe gatunki roślin, z których pszczoły tworzą miód, porównywalny, a nawet przewyższający "miód manuka". Niestety nawłoć nie co roku daje miód handlowy. Gdy mocno nektaruje może go być tak dużo, że nie jest on do końca odparowany i miód może sfermentować już w słoikach.

"Higiena w ulu warunkiem zdrowotności pszczół" to kolejny temat, jaki został poruszony na konferencji. Z humorem, jak zawsze z swadą o tym, co powinno być przykazaniem każdego pszczelarza opowiadał p. Jan Ślósarz - wieloletni pracownik pasieki MODR oraz prywatnie właściciel kilkudziesięciu rodzin pszczelich. "Brak pokarmu w okresach bezpożytkowych to zamieranie czerwiu i zgnilec" - grzmiał, bo gro pszczelarzy liczy na miód i nawet nie zagląda do uli. Cotygodniowe przeglądy od maja do czerwca mówią nam o sile rodziny i stanach rojowych, a krótkie przeglądy lipcowe po skończeniu pożytków – co w ulu piszczy (oby nie pszczoły z głodu i wtedy podkarmiamy!). W sierpniu, jeśli nie mają małych lub średnich pożytków karminy na czerw, gdyż pszczoły, które się z niego wylęgną, będą nam zimowały, a silna i zdrowa rodzina to dużo miodu w następnym roku.

"Pszczoła Galicja dobra na pożytki Małopolski" to ostatni temat zamykający cykl wykładów pierwszego dnia 18. Diecezjalnego Święta Chleba w Brzesku. Znany w całej Polsce pszczelarz i hodowca matek p. Przemysław Szeliga przedstawił drogę jaką musi przejść hodowca wraz z materiałem aby z kilku linii pszczół stworzyć i uformować coś co będzie od nich lepsze lub porównywalne ale powtarzalne na przykład na inne pożytki lub regiony, do gospodarki stacjonarnej lub wędrownej, pasieki amatorskiej czy zawodowej. Linia Galicja to krainka oparta na linii austriackiej Sklenar oraz dwóch polskich komponentach (owianych tajemnicą hodowcy). Nadaje się znakomicie na tak bardzo urozmaicony region jak Małopolska. Tworzy rodziny silne i bardzo silne. Jest łagodna, a jej wczesny rozwój może nam dać miód wiosenny z sadów. Matki w kilku pokoleniach powtarzają cechy linii. Pytania do prelegenta przeciągnęły całość konferencji prawie o jedną godzinę, a bar kawowy sprzyjał wymianie doświadczeń.

Niestety na II Konferencji Pszczelarskiej w Brzesku nie pojawili się pszczelarze z Ukrainy, gdyż mieli problemy z otrzymaniem paszportów. Natomiast z zaproszonych gości pojawił się Burmistrz Brzeska - Grzegorz Wawryka, V-ce Starosta Brzeski - Ryszard Ożóg oraz Prezes Karpackiego Związku w Nowym Sączu Stanisław Kowalczyk. W przerwie p. Leszek Bodzioch Prezes Pogórskiego Związku z Tarnowa, ale również Członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarzy wspólnie z Prezesem Koła w Brzesku Januszem Filipem wręczyli odznaczenia: medal im. Jana Dzierżona otrzymała p. Gurgul Krystyna, złote odznaki otrzymali: Boruta Jan i Kazimierczyk Łukasz, srebrne: Marek Boruta, Stanisław Chruściel i Edward Sobol, a brązowe: Kazimierz Zieliński, Henryk Obal, Jan Warzecha i Zbigniew Kądziołka.

Zobacz również:

Fotorelacja z II Konferencji Pszczelarskiej w Brzesku 2018

Janusz Filip

Janusz Filip

Autor publikacji

Doświadczony pszczelarz, Członek Zarządu Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1707

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.