Bukowno i Gmina Trzyciąż nie ustają w wspieraniu pszczół
Województwo Małopolskie coraz częściej pojawia się w pozytywnym kontekście w dyskusji na temat sposobów promocji owadów zapylających, czy czynnego wspierania pszczół i pszczelarzy przez samorządy. Trwa właśnie kolejna edycja konkursu "Małopolska Pszczoła", a gminy prześcigają się w inicjowaniu nowych akcji na rzecz owadów zapylających.
Bukowno to niewielkie miasto w powiecie olkuskim, ale jak widać nawet niewielka gmina może dołożyć swoją cegiełkę i wspierać owady zapylające. Jak informuje Przegląd Olkuski, władze miasta zdecydowały się na pozostawienie nieskoszonego fragmentu trawnika, by tym samym zapewnić owadom, takim jak pszczoły trzmiele czy motyle, odpowiednią bazę pożytkową. Ponadto, miasto planuje stworzenie specjalnej łąki przeznaczonej przede wszystkim dla zapylaczy, a w kolejnych latach planowana jest nawet zmiana gatunków roślin jakie znajdują się w przestrzeni miejskiej, by tym samym jeszcze bardziej ułatwić owadom bytowanie w mieście.
Przegląd Olkuski przypomina, że w województwie małopolskim wiele jest inicjatyw nakierowanych na pomoc zapylaczom. Sam powiat od dwóch lat, z sukcesem prowadzi akcję "Zostań Bartnikiem", której beneficjentami do tej pory zostało już 70 osób, otrzymując łącznie 140 uli wraz z rodzinami pszczelimi. Jak twierdzi starosta Paweł Piasny, obdarowani - początkujący pszczelarze - aktywnie zaangażowali się prowadzenie pasiek i systematycznie je rozwijają. Dla władz powiatu jest to sygnał, że należy promować tego typu inicjatywy i tworzyć nowe. Dlatego też powiat olkuski planuje przekazanie kolejnych 100 uli zainteresowanym bartnikom, a na tyłach budynku starostwa można spotkać pszczoły z pobliskich pięciu uli.
Warto wspomnieć również o Gminie Trzyciąż, w której według danych Głównego Urzędu Statystycznego, żyje niewiele ponad 7 tysięcy mieszkańców. Współpracując z Wolbromskim Kołem Pszczelarzy, gmina stara się edukować uczniów, budować ich wrażliwość ekologiczną oraz tłumaczyć istotę pracy pszczół w naszym środowisku.
Przykłady z województwa małopolskiego to jedynie promil tego co na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniło się w naszym kraju, przykłady te pokazują jednak wzrost świadomości ekologicznej zarówno społeczeństwa, jak i władz samorządowych.
Opracowano na podstawie:
Przegląd Okulski, Ratujemy pszczoły, https://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/18850-ratujemy-pszczoly, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.09.04
Czytaj również:
Małopolska Pszczoła 2018 - konkurs pszczelarski dla organizacji 3 sektora
Liczba wyświetleń artykułu: 1686
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!