Portal Pszczelarski

IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie - relacja

pszczelarstwo śląskie relacja z wydarzenia IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie Paweł Nowak Wioletta Lechowicz

W niedzielę 5 sierpnia 2018 na rynku w Pszczynie odbył się IX Śląski Dzień Miodu. Można było spróbować nietypowych polskich miodów: chabrowego, faceliowego, wierzbowego, ostrożniowego. Był to również dobry moment na podsumowanie tegorocznego miodobrania.

Na stoisku na pszczyńskim rynku można było dokonać degustacji miodów około 25 pszczelarzy w takich smakach, jak: wierzbowy, bławatkowy, faceliowo-chabrowy, ostrożniowi i mniszkowo-rzepakowy. Tak nietypowe połączenia były możliwe dzięki gwałtownej i ciepłej wiośnie. W tym roku wiele roślin kwitło jednocześnie i pożytki się nakładały. Na przykład, w pasiece Pawła Nowaka z Żarek miód wierzbowy oraz bławatkowy zbierano po raz pierwszy.

Szczególnie niecodziennym miodem jest ten chabrowy. Jak mówi pszczelarka Wioletta Lechowicz, rolnicy praktycznie wytępili dziki chaber jako chwast i dla pozyskania takiego miodu trzeba było wysiać bławatki. 

Tegoroczny sezon był dla pszczół bardzo intensywny. Niestety, z powodu suszy nie udało się zebrać niektórych gatunków miodów, takich jak z nostrzyka i ostropestu. Pod znakiem zapytania znajduje się również tegoroczny zbiór miodu z nawłoci. W programie śląskiego święta były również punkty artystyczne, takie jak koncert ks. Bogdana Skowrońskiego.

Opracowano na podstawie:

www.dziennikzachodni.pl, IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie. Polskie miody: chabrowy, faceliowy, wierzbowy, ostrożniowy i inne, http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-agro/rosliny/a/ix-slaski-dzien-miodu-w-pszczynie-polskie-miody-chabrowy-faceliowy-wierzbowy-ostrozniowy-i-inne,13393383/ Data publikacji: 2018.08.06, Data odczytu: 2018.08.07

Czytaj również:

IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie (program wydarzenia)



Liczba wyświetleń artykułu: 1132

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zostań bohaterem pszczół

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

I Konferencja Europejskich Miodosytników

IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie

Toruński Festiwal Smaków 2017

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych