IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie - relacja
W niedzielę 5 sierpnia 2018 na rynku w Pszczynie odbył się IX Śląski Dzień Miodu. Można było spróbować nietypowych polskich miodów: chabrowego, faceliowego, wierzbowego, ostrożniowego. Był to również dobry moment na podsumowanie tegorocznego miodobrania.
Na stoisku na pszczyńskim rynku można było dokonać degustacji miodów około 25 pszczelarzy w takich smakach, jak: wierzbowy, bławatkowy, faceliowo-chabrowy, ostrożniowi i mniszkowo-rzepakowy. Tak nietypowe połączenia były możliwe dzięki gwałtownej i ciepłej wiośnie. W tym roku wiele roślin kwitło jednocześnie i pożytki się nakładały. Na przykład, w pasiece Pawła Nowaka z Żarek miód wierzbowy oraz bławatkowy zbierano po raz pierwszy.
Szczególnie niecodziennym miodem jest ten chabrowy. Jak mówi pszczelarka Wioletta Lechowicz, rolnicy praktycznie wytępili dziki chaber jako chwast i dla pozyskania takiego miodu trzeba było wysiać bławatki.
Tegoroczny sezon był dla pszczół bardzo intensywny. Niestety, z powodu suszy nie udało się zebrać niektórych gatunków miodów, takich jak z nostrzyka i ostropestu. Pod znakiem zapytania znajduje się również tegoroczny zbiór miodu z nawłoci. W programie śląskiego święta były również punkty artystyczne, takie jak koncert ks. Bogdana Skowrońskiego.
Opracowano na podstawie:
www.dziennikzachodni.pl, IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie. Polskie miody: chabrowy, faceliowy, wierzbowy, ostrożniowy i inne, http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-agro/rosliny/a/ix-slaski-dzien-miodu-w-pszczynie-polskie-miody-chabrowy-faceliowy-wierzbowy-ostrozniowy-i-inne,13393383/ Data publikacji: 2018.08.06, Data odczytu: 2018.08.07
Czytaj również:
IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie (program wydarzenia)
Liczba wyświetleń artykułu: 1132
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!