Portal Pszczelarski

Wielki Dzień Pszczół to czas by przypomnieć o innych pożytecznych zapylaczach

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół owady zapylające

Wielki Dzień Pszczół to okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim, że nie tylko pszczoły zapylają kwiaty. Uczynili to organizatorzy wydarzenia na stronie swiatoze.pl.

W Polsce żyje około 450 gatunków pszczół. Przykładem jest murarka ogrodowa, która zapyla aż 150 gatunków roślin. Niektóre pszczoły wyspecjalizowały się w zapylaniu określonych gatunków roślin, a więc są równie ważne i potrzebne co pszczoła miodna. Przykładem jest nożycówka pospolita, oblatująca rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Wśród innych pożytecznych zapylaczy są także trzmiele, motyle, chrząszcze, osy, muchy, a nawet mrówki. Owady te nie mogą się oprzeć barwom, słodkiemu nektarowi i zapachom kwiatów i wszystkie one zasługują na naszą ochronę.

Samych trzmieli mamy w Polsce ok. 29 gatunków. Dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, z którymi nie radzą sobie inne gatunki zapylaczy. W ogrodnictwie trzmiele są wykorzystywane do zapylania roślin hodowanych w tunelach. Pracują one 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i to często nawet przy złej pogodzie.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!, https://swiatoze.pl/nie-tylko-pszczoly-zapylaja-kwiaty/, Data publikacji: 2018.08.10, Data odczytu: 2018.08.11



Liczba wyświetleń artykułu: 1308

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski