Portal Pszczelarski

W Zgierzu rozdano 40 hoteli dla pszczół 2018

pszczelarstwo łódzkie hotel dla pszczół Zgierz murarka ogrodowa Zgierskie hotele dla pszczół Dariusz Serafiński

Prezydent Zgierza przekazał przedstawicielom spółek miejskich oraz innym instytucjom kultury 40 hoteli dla pszczół murarek. W każdym hotelu znajduje się około 50 pszczół w fazie rozwojowej oraz trzcinowe rurki, w których, w kolejnym roku, dojrzałe pszczoły będą miały możliwość złożenia jaj.

Pszczele hotele zostały przekazane w ramach inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół", która powstała na początku 2017 roku. Od tego momentu organizatorom udało się stworzyć i rozdać kilkadziesiąt hoteli dla zapylaczy. Domki były tworzone między innymi przez dzieci w trakcie warsztatów zorganizowanych w Centrum Kultury Dziecka przez Dariusza Serafińskiego z pasieki w Lipce. Wiele okolicznych szkół i przedszkoli podjęło się wyzwania opieki nad murarkami ogrodowymi. Największy zgierski hotel dla pszczół znajduje się w Parku Miejskim w Zgierzu. Ulokował go tam osobiście Prezydent Miasta, Przemysław Staniszewski.

Rozdane 21 czerwca 2018 r. 40 hoteli powstało natomiast podczas pikniku miejskiego w trakcie specjalnie zorganizowanych warsztatów. Poza stworzeniem domków, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także, jak opiekować się pszczołami oraz jak zapewnić im doskonałe warunki do życia.

Głównym celem inicjatywy "Zgierskie hotele dla pszczół" jest zachęcenie mieszkańców do tworzenia takich hoteli również na własnych, prywatnych działkach, dlatego też spotkania warsztatowe z zainteresowanymi odbywają się regularnie. Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w takich zajęciach mogą zgłaszać się do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza.

Opracowano na podstawie:

Miasto Zgierz, Zgierskie hotele dla pszczół, https://www.miasto.zgierz.pl/pl/galeria/zgierskie-hotele-dla-pszcz%C3%B3%C5%82-0, Data odczytu: 2018.06.27

Czytaj również:

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)



Liczba wyświetleń artykułu: 2952

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Oznaki zatrucia pszczół Cz. 2.

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

Przegorzan węgierski – roślina miododajna

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

III Otwarte Forum Pszczelarzy w Legionowie

Dzień Świętego Bernarda w Pelplinie - 2015

Badania nad pszczołą zadrzechnią fioletową - IV edycja