Rząd planuje zaostrzenie kar za niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin

W związku ze wieloma sygnałami wystąpienia zatruć pszczół spowodowanymi nieprawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, wśród pszczelarzy pojawił się pomysł powołania specjalnych komisji zajmujących się edukacją rolników w tym zakresie. Posłowie są jednak zdania, iż lepszy efekt zostanie osiągnięty poprzez zwiększenie i zradykalizowanie kar wobec rolników.
Poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, przekonuje, iż edukacja rolników w zakresie prawidłowego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin prowadzona jest już przez wiele jednostek i na różnych płaszczyznach. Dlatego też, poseł uważa, że stworzenie kolejnej komórki zajmującej się tym zagadnieniem jest zbędne i bezzasadne. Podobnego zdania jest wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Według niego, aktualny system edukacji rolników spełnia swoją rolę. Producenci rolni mają świadomość, że ich działania mogą zagrażać innym rolnikom czy owadom. Wiedzą jak powinni pracować i jakich działań się wystrzegać. Problem nie tkwi - według wiceministra - w niewiedzy, czy braku świadomości rolników, a w ich celowym działaniu. Zdaniem polityka, rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sposób ich pracy może niekorzystnie wpływać na przykład na zapylaczy, jednak mimo wszystko, świadomie ryzykują.
W związku z powyższym, jak czytamy na Top Agrar, rząd planuje radykalizacje kar, jakim podlegają rolnicy, którzy nie stosują się do zasad właściwego stosowania środków ochrony roślin. Według Babalskiego, dotychczasowe kary nie spełniają swoich zadań, ponieważ nie są dotkliwe dla osoby ukaranej, a co za tym idzie - nie odstraszają rolników od stosowania niewłaściwych praktyk.
Top Agrar cytuje również wypowiedź Bogusława Rzeźnickiego, dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który podkreśla, że nawet jeżeli powoływano czasami komisję, w których zasiadali również eksperci czy rzeczoznawcy ze związków pszczelarskich, to za każdym razem ich zadaniem była jedynie wycena ewentualnych strat poniesionych przez poszkodowanego. Nigdy wcześniej, takie komisje nie miały na celu edukacji rolników. Zdaniem dyrektora, zakres działań w przypadku masowych zatruć pszczół powinien pozostać w rękach Inspekcji Weterynaryjnej oraz Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Opracowano na podstawie:
TopAgrar.pl, Edukacja czy kara? Pszczelarze kontra rolnicy, https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-uprawa/edukacja-czy-kara-pszczelarze-kontra-rolnicy/, Data publikacji: 2018.06.19, Data odczytu: 2018.06.25
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 1446
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Pszczelarz, który stracił 400 tysięcy pszczół odbuduje pasiekę dzięki Banku Pszczelemu
Bank Pszczeli wspomógł kolejnego pszczelarza Jakub Wojas

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021
Jeden sprawca w rękach policji, drugi wciąż na wolności Jakub Wojas

Wytrucie pszczół w pasiece Pawła Kukiza 2020
Znany polityk, piosenkach i pszczelarz stracił rodzinę pszczelą Jakub Wojas

Wytrucie pszczół w Rańsku 2020 Winny sąsiad
Sąsiedzkie porachunki doprowadziły do tragedii Jakub Wojas

Wytrucie pszczół w Warszawie 2020 Powód nieznany
Póki co nierozwiązana pozostaje zagadka wytrucia pszczół w Warszawie Jakub Wojas

600 rodzin pszczelich zginęło na granicy chorwacko-węgierskiej 2020
Tragedia w Chorwacji Jakub Wojas

Wytrucie pszczół w Szczedrzykowicach pod Legnicą 2020
Przykre informacje z Dolnego Śląska Jakub Wojas
