Portal Pszczelarski

Trwa dyskusja na temat gminnych komisji do spraw pszczół

Martwa pszczoła.

pszczelarstwo w Polsce prawo pszczelarskie zatrucie pszczół objawy zatrucia pszczół

Nieustannie trwa dyskusja między organizacjami pszczelarskimi a władzami rządowymi w temacie zasadności utworzenia specjalnych stałych komisji gminnych do spraw pszczół. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przyznaje, że konieczne jest wparcie pszczelarzy-specjalistów w ocenie strat spowodowanych wystąpieniem zatrucia pszczół.

Jak informuje Agro Polska, podczas czerwcowego posiedzenia komisji rolnictwa stwierdzono, iż nie ma konieczności tworzenia specjalnych społeczno-urzędowych komisji zajmujących się przypadkami zatruć pszczół. Główne kompetencje w tym zakresie znajdują sie w ramach zadań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jednakże, jej szef Andrzej Chodkowski, przyznaje, że ani ta instytucja, ani inspekcja weterynaryjna nie mają możliwości oszacowania ekonomicznych skutków ewentualnego zatrucia. Tym samym, jak przyznał Chodkowski, udział niezależnej komisji w takich sprawach byłby niezwykle pomocny, szczególnie w kontekście ewentualnego dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Nieco innego zdania jest jednak Dyrektor Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu prof. Bożena Łozowicka. Co prawda nie jest ona przeciwna utworzeniu takiej komisji, jednakże zwraca uwagę na fakt, że w takiej komisji powinny zasiadać kompetentne osoby. Zgodnie z jej opinią, duża cześć pszczelarzy nie ma dostatecznej wiedzy o toku postępowania w przypadku stwierdzenia zatrucia pszczół, często też nie są oni w stanie prawidłowo pobrać próbek do analizy.

Natomiast dyrektor Instytutu Mikrobiologii na wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Magdalena Popowska uważa, że tego typu gminna komisja nie będzie fatycznie bezstronnym organem. Dlatego też - jej zdaniem - lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie obostrzeń dla rolników w postaci konieczności powiadamiania okolicznych hodowców o planowanych opryskach.

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Rolnik musi dbać o pszczoły. Powstaną specjalne komisje?, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/rolnik-musi-dbac-o-pszczoly-powstana-specjalne-komisje,5633.html, Data publikacji: 2018.07.02, Data odczytu: 2018.07.03

Czytaj również:

Rząd planuje zaostrzenie kar za niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin



Liczba wyświetleń artykułu: 2310

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Niw

Linia pszczół: Viking

Zimowy osyp pszczół – co robić?

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.