Portal Pszczelarski

Pasieka Kraków działa już od roku!

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Kraków pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Pasieka Kraków to pierwszy w Polsce tak duży projekt promujący pszczelarstwo miejskie. Rok temu, w 2017 roku, władze Krakowa zdecydowały o stworzeniu systemu pięcioulowych, niewielkich pasiek na terenie miasta. 12 lipca 2018 r. mija dokładnie rok od uruchomienia pierwszej krakowskiej pasieki w ramach projektu.

Jak tłumaczy koordynatorka projektu, Violetta Bratuń - miniony rok był swego rodzaju eksperymentem i ogromnym wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych uczestników przedsięwzięcia. W tym momencie można już stwierdzić, iż projekt odniósł sukces i cały czas się rozwija. W tym momencie w ramach inicjatywy, stworzono już dziewięć lokalizacji, a kolejne są w planach. Sukcesem projektu jest również współpraca z miejskimi przedsiębiorstwami oraz ekospalarnią w Krakowie, która prowadzi znaczącą działalność edukacyjną w zakresie ochrony środowiska.

Ważnym aspektem, stanowiącym nie mniejszy sukces, jest pozytywne przyjęcie obecności pszczół w mieście przez mieszkańców. Jak informuje portal miejski Magiczny Kraków, mieszkańcy z zainteresowaniem obserwują zarówno rozwój projektu, jak i pracę miejskich pszczół. Widoczne jest to przede wszystkim na portalach społecznościowych, gdzie krakowianie chętnie dzielą się własnymi relacjami z działalności zapylaczy.

Właśnie z myślą o mieszkańcach stworzono pasiekę na Błoniach Mogilskich przy ulicy Syrachowskiej. Można tam nie tylko obserwować ule, ale także wziąć udział w warsztatach pszczelarskich i zajrzeć bezpośrednio do ula. Przeprowadzony we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie cykl weekendowych szkoleń dla dzieci spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego tez organizatorzy planują kolejne, wakacyjne spotkania.

Opracowano na podstawie:

Magiczny Kraków, Coraz więcej pszczół na miejskich dachach i łąkach, http://krakow.pl/pasieka_krakow/221551,2016,komunikat,coraz_wiecej_pszczol_na_miejskich_dachach_i_lakach.html, Data publikacji: 2018.07.04, Data odczytu: 2018.07.05

Czytaj również:

Pasieka Kraków – pierwsze miodobranie w sezonie 2018

Pasieka Kraków - inauguracja sezonu 2018



Liczba wyświetleń artykułu: 1365

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych