Portal Pszczelarski

Trwa dyskusja na temat gminnych komisji do spraw pszczół

Martwa pszczoła.

pszczelarstwo w Polsce prawo pszczelarskie zatrucie pszczół objawy zatrucia pszczół

Nieustannie trwa dyskusja między organizacjami pszczelarskimi a władzami rządowymi w temacie zasadności utworzenia specjalnych stałych komisji gminnych do spraw pszczół. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przyznaje, że konieczne jest wparcie pszczelarzy-specjalistów w ocenie strat spowodowanych wystąpieniem zatrucia pszczół.

Jak informuje Agro Polska, podczas czerwcowego posiedzenia komisji rolnictwa stwierdzono, iż nie ma konieczności tworzenia specjalnych społeczno-urzędowych komisji zajmujących się przypadkami zatruć pszczół. Główne kompetencje w tym zakresie znajdują sie w ramach zadań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jednakże, jej szef Andrzej Chodkowski, przyznaje, że ani ta instytucja, ani inspekcja weterynaryjna nie mają możliwości oszacowania ekonomicznych skutków ewentualnego zatrucia. Tym samym, jak przyznał Chodkowski, udział niezależnej komisji w takich sprawach byłby niezwykle pomocny, szczególnie w kontekście ewentualnego dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Nieco innego zdania jest jednak Dyrektor Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu prof. Bożena Łozowicka. Co prawda nie jest ona przeciwna utworzeniu takiej komisji, jednakże zwraca uwagę na fakt, że w takiej komisji powinny zasiadać kompetentne osoby. Zgodnie z jej opinią, duża cześć pszczelarzy nie ma dostatecznej wiedzy o toku postępowania w przypadku stwierdzenia zatrucia pszczół, często też nie są oni w stanie prawidłowo pobrać próbek do analizy.

Natomiast dyrektor Instytutu Mikrobiologii na wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Magdalena Popowska uważa, że tego typu gminna komisja nie będzie fatycznie bezstronnym organem. Dlatego też - jej zdaniem - lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie obostrzeń dla rolników w postaci konieczności powiadamiania okolicznych hodowców o planowanych opryskach.

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Rolnik musi dbać o pszczoły. Powstaną specjalne komisje?, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/rolnik-musi-dbac-o-pszczoly-powstana-specjalne-komisje,5633.html, Data publikacji: 2018.07.02, Data odczytu: 2018.07.03

Czytaj również:

Rząd planuje zaostrzenie kar za niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin



Liczba wyświetleń artykułu: 2752

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski