Portal Pszczelarski

Mobilny inhalator z pszczołami - wynalazek Leszka Pękały

pszczelarstwo pomorskie apiterapia apiinhalacja apiinhalatorium powietrze z ula uloterapia domek do apiterapii atmosfera ula Leszek Pękała Elżbieta Hołderna-Kędzia

Pan mgr inż. Leszek Pękała stworzył mobilny inhalator przypominający ul, który dzięki panującej w nim atmosferze ma leczyć i relaksować. Prezentacja tego wynalazku odbyła się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Plastycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. Inhalator ma pomagać w leczeniu aż 16 chorób, jednakże twórca czeka jeszcze na opinię lekarzy medycyny.

Pszczoły pomagają ludziom na wielu polach. Poza oczywistymi zaletami płynącymi z ich pracy oraz możliwością delektowania się wytwarzanym przez nie miodem, dzięki tym owadom mamy dostęp do wielu produktów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Niewiele osób jednak nie zdaje sobie sprawę, że nawet szum wytwarzany przez pszczoły podczas ich pracy, czy atmosfera jaka panuje w ich ulu potrafią działać zbawiennie na zdrowie człowieka.

Podczas prezentacji stworzonego przez Leszka Pękałę pawilonu do inhalacji, Elżbieta Hołderna-Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania opowiadała o pozytywnych aspektach zdrowotnych powietrza znajdującego się w ulu. Panujący w ulu mikroklimat jest nasycony substancjami lotnymi wydzielanymi przez pszczoły oraz zgromadzonymi przez nie produktami pszczelimi. Jak informuje Gazeta Polska, powietrze ulowe jest pomocne w leczeniu aż 16 chorób - głównie infekcji górnych dróg oddechowych, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a nawet chorób metabolicznych.

Stworzony przez Leszka Pękałę "mobilny inhalator" to drewniane pomieszczenie, w którym umieszczone są ule. Pszczoły mają możliwość wyjścia jedynie na zewnątrz, natomiast dzięki zamontowanej w ulu siatce, cała atmosfera przenika do wnętrza pomieszczenia. Twórca jest ogromnie dumny ze swojego dzieła, chociaż - jak sam twierdzi - praca nad jego wykonaniem była żmudna i trwała aż trzy miesiące. Aby jednak projekt odniósł sukces, musi mieć poparcie lekarzy medycyny. Dlatego też, jego twórca planuje utworzenie specjalnej grupy ekspertów, która będzie badała faktyczne możliwości pawilonu.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Polska, Pawilon z pszczołami do walki z chorobami cywilizacyjnymi, https://gpcodziennie.pl/91461-pawilon-z-pszczolami-do-walki-z-chorobami-cywilizacyjnymi.html, Data publikacji: 2018.06.12, Data odczytu: 2018.06.12Liczba wyświetleń artykułu: 3229

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą