Portal Pszczelarski

Mobilny inhalator z pszczołami - wynalazek Leszka Pękały

pszczelarstwo pomorskie apiterapia apiinhalacja apiinhalatorium powietrze z ula uloterapia domek do apiterapii atmosfera ula Leszek Pękała Elżbieta Hołderna-Kędzia

Pan mgr inż. Leszek Pękała stworzył mobilny inhalator przypominający ul, który dzięki panującej w nim atmosferze ma leczyć i relaksować. Prezentacja tego wynalazku odbyła się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Plastycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. Inhalator ma pomagać w leczeniu aż 16 chorób, jednakże twórca czeka jeszcze na opinię lekarzy medycyny.

Pszczoły pomagają ludziom na wielu polach. Poza oczywistymi zaletami płynącymi z ich pracy oraz możliwością delektowania się wytwarzanym przez nie miodem, dzięki tym owadom mamy dostęp do wielu produktów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Niewiele osób jednak nie zdaje sobie sprawę, że nawet szum wytwarzany przez pszczoły podczas ich pracy, czy atmosfera jaka panuje w ich ulu potrafią działać zbawiennie na zdrowie człowieka.

Podczas prezentacji stworzonego przez Leszka Pękałę pawilonu do inhalacji, Elżbieta Hołderna-Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania opowiadała o pozytywnych aspektach zdrowotnych powietrza znajdującego się w ulu. Panujący w ulu mikroklimat jest nasycony substancjami lotnymi wydzielanymi przez pszczoły oraz zgromadzonymi przez nie produktami pszczelimi. Jak informuje Gazeta Polska, powietrze ulowe jest pomocne w leczeniu aż 16 chorób - głównie infekcji górnych dróg oddechowych, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a nawet chorób metabolicznych.

Stworzony przez Leszka Pękałę "mobilny inhalator" to drewniane pomieszczenie, w którym umieszczone są ule. Pszczoły mają możliwość wyjścia jedynie na zewnątrz, natomiast dzięki zamontowanej w ulu siatce, cała atmosfera przenika do wnętrza pomieszczenia. Twórca jest ogromnie dumny ze swojego dzieła, chociaż - jak sam twierdzi - praca nad jego wykonaniem była żmudna i trwała aż trzy miesiące. Aby jednak projekt odniósł sukces, musi mieć poparcie lekarzy medycyny. Dlatego też, jego twórca planuje utworzenie specjalnej grupy ekspertów, która będzie badała faktyczne możliwości pawilonu.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Polska, Pawilon z pszczołami do walki z chorobami cywilizacyjnymi, https://gpcodziennie.pl/91461-pawilon-z-pszczolami-do-walki-z-chorobami-cywilizacyjnymi.html, Data publikacji: 2018.06.12, Data odczytu: 2018.06.12



Liczba wyświetleń artykułu: 3437

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu