Portal Pszczelarski

Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły – edycja 2018

pszczelarstwo małopolskie Zostań bartnikiem ratuj pszczoły Olkusz pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Zainicjowana przez Starostę Olkuskiego Pawła Piasnego akcja: "Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły" przybiera na sile. W tej edycji zorganizowano już szkolenie dla przyszłych pszczelarzy, a przed starostwem powiatowym pojawiło się pięć uli, w których niedługo zamieszkają pszczoły.

Proekologiczna inicjatywa zrodziła się w 2017 roku, a jej zainteresowanie przerosło oczekiwania władz powiatu olkuskiego. Zdaniem Starosty Pawła Piasny, akcja ta ma za zadanie zainteresować mieszkańców pszczelarstwem oraz wzbudzić w nich chęć do prowadzenia własnych pasiek. Władze oferują zainteresowanej grupie osób tak zwany pakiet startowy oraz niezbędne przeszkolenie, konieczne o rozpoczęcia działalności pszczelarskiej.

W ramach drugiej edycji akcji, początkujący pszczelarze wzięli udział w szkoleniu, jakie odbyło się 11 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Niemal pięćdziesięciu pasjonatów miało okazję zdobyć potrzebną wiedze, jaką chętnie dzielili się przedstawiciele kół pszczelarskich z Olkusza i Wolbromia. Każdy z uczestników otrzymał dwa ule, dymiarki, rękawice, maski i książki. W najbliższym czasie zostaną im również przekazane rodziny pszczele. Jak twierdzi Paweł Piasny: "reszta zależy od nich".

Pierwsza edycja udowodniła jednak, że wśród mieszkańców powiatu olkuskiego jest ogromne zainteresowanie tego typu działalnością. Pośród komentarzy na facebookowym profilu starosty można znaleźć wiele dowodów na to, iż ubiegłoroczni uczestnicy akcji doskonale sobie radzą z nowym hobby. Wielu z nich systematycznie powiększa swoją pasiekę oraz stara się rozwijać własne umiejętności.

Ponadto, Starostwo Powiatowe podjęło w tym roku decyzję o stworzeniu własnej, niewielkiej pasieki. Pięć uli stanęło już pod budynkiem urzędu. Władze planują zasiedlić je w najbliższym czasie, i jeżeli tylko pszczoły nie będą stanowiły zagrożenia dla mieszkańców, pozostaną w tym miejscu na stałe.

Opracowano na podstawie:

Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły! Edycja 2018, http://www.sp.olkusz.pl/aktualnosci/ze-starostwa/zostan-bartnikiem-ratuj-pszczoly-edycja-2018/, Data publikacji: 2018.04.13, Data odczytu: 2018.04.27Liczba wyświetleń artykułu: 1810

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły