Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Starosta Olkuski podsumowuje rok 2017 i program: Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły

Pszczelarz wraz z podkurzaczem.

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska Zostań bartnikiem ratuj pszczoły Olkusz

Powiat olkuski, jako pierwszy w Polsce prowadził w ubiegłym roku, zakrojony na szeroką skalę program promowania ochrony przyrody oraz dbania o środowisko naturalne. Poza doraźną pomocą w postaci dofinansowań, władze powiatu przeprowadziły akcje "Posadź drzewo" i "Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły". 

Paweł Piasny, Starosta Olkuski, opublikował ogłoszenie w którym przedstawił sprawozdanie z działalności władz w roku 2017. Poza szeregiem inwestycji i sukcesów, starosta dumnie prezentuje wdrożenie wyżej wymieniony programów.

Powiat olkuski przekazał mieszkańcom w ubiegłym roku prawie 8 tysięcy sadzonek jabłoni, wiśni oraz lipy. Program "Posadź drzewo" cieszył się dużym zainteresowaniem, więc na przyszły rok zarezerwowano już kolejnych 5 tysięcy sztuk sadzonek. Starosta zapewnia, że program będzie realizowany tak długo, jak długo będzie widoczne zapotrzebowanie na sadzenie drzew. Naturalnym następstwem sadzenia drzew było zadbanie o wzrost populacji pszczół na okolicznych terenach. Uruchomienie programu "Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły" było podyktowane troską o środowisko naturalne oraz propagowaniem działań proekologicznych.

W ramach programu przekazano zainteresowanym 40 uli wraz z rodzinami i tak zwanym "pakietem startowym" (dymiarki, rękawice i maski). Ponadto zorganizowano szkolenie dla młodych pszczelarzy, gdzie doświadczeni pszczelarze podzielili się swoją wiedzą, opowiedzieli o sposobach wzmacniania rodzin pszczelich, odpowiednim ustawieniu ula i ochronie przed chorobami. Starosta zaznacza, że każda z obdarowanych osób stanęła na wysokości zadania i bardzo dobrze opiekuje się pszczołami.

Starostwo planuje kontynuować akcję "Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły" w 2018 roku. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, tym razem planowane jest przekazanie co najmniej 100 zasiedlonych uli. Lista zainteresowanych jest nadal otwarta i można się na nią wpisywać, dzięki temu, władze będą mogły zaplanować rozwój programu na przyszłe lata.

Opracowano na podstawie:

Starostwo powiatowe w Olkuszu, Dojechaliśmy do autostrady inwestycji, http://www.sp.olkusz.pl/aktualnosci/ze-starostwa/dojechalismy-do-autostrady-inwestycji/ data publikacji: 2017.12.22, data odczytu:2017.12.27

Czytaj również:

Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły – edycja 2018



Liczba wyświetleń artykułu: 1327

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Amarantus z miodem i migdałami

Szybki piernik z miodem na święta

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie