Portal Pszczelarski

Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły – edycja 2018

pszczelarstwo małopolskie Zostań bartnikiem ratuj pszczoły Olkusz pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Zainicjowana przez Starostę Olkuskiego Pawła Piasnego akcja: "Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły" przybiera na sile. W tej edycji zorganizowano już szkolenie dla przyszłych pszczelarzy, a przed starostwem powiatowym pojawiło się pięć uli, w których niedługo zamieszkają pszczoły.

Proekologiczna inicjatywa zrodziła się w 2017 roku, a jej zainteresowanie przerosło oczekiwania władz powiatu olkuskiego. Zdaniem Starosty Pawła Piasny, akcja ta ma za zadanie zainteresować mieszkańców pszczelarstwem oraz wzbudzić w nich chęć do prowadzenia własnych pasiek. Władze oferują zainteresowanej grupie osób tak zwany pakiet startowy oraz niezbędne przeszkolenie, konieczne o rozpoczęcia działalności pszczelarskiej.

W ramach drugiej edycji akcji, początkujący pszczelarze wzięli udział w szkoleniu, jakie odbyło się 11 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Niemal pięćdziesięciu pasjonatów miało okazję zdobyć potrzebną wiedze, jaką chętnie dzielili się przedstawiciele kół pszczelarskich z Olkusza i Wolbromia. Każdy z uczestników otrzymał dwa ule, dymiarki, rękawice, maski i książki. W najbliższym czasie zostaną im również przekazane rodziny pszczele. Jak twierdzi Paweł Piasny: "reszta zależy od nich".

Pierwsza edycja udowodniła jednak, że wśród mieszkańców powiatu olkuskiego jest ogromne zainteresowanie tego typu działalnością. Pośród komentarzy na facebookowym profilu starosty można znaleźć wiele dowodów na to, iż ubiegłoroczni uczestnicy akcji doskonale sobie radzą z nowym hobby. Wielu z nich systematycznie powiększa swoją pasiekę oraz stara się rozwijać własne umiejętności.

Ponadto, Starostwo Powiatowe podjęło w tym roku decyzję o stworzeniu własnej, niewielkiej pasieki. Pięć uli stanęło już pod budynkiem urzędu. Władze planują zasiedlić je w najbliższym czasie, i jeżeli tylko pszczoły nie będą stanowiły zagrożenia dla mieszkańców, pozostaną w tym miejscu na stałe.

Opracowano na podstawie:

Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły! Edycja 2018, http://www.sp.olkusz.pl/aktualnosci/ze-starostwa/zostan-bartnikiem-ratuj-pszczoly-edycja-2018/, Data publikacji: 2018.04.13, Data odczytu: 2018.04.27



Liczba wyświetleń artykułu: 2262

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?