Portal Pszczelarski

Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły – edycja 2018

pszczelarstwo małopolskie Zostań bartnikiem ratuj pszczoły Olkusz pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Zainicjowana przez Starostę Olkuskiego Pawła Piasnego akcja: "Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły" przybiera na sile. W tej edycji zorganizowano już szkolenie dla przyszłych pszczelarzy, a przed starostwem powiatowym pojawiło się pięć uli, w których niedługo zamieszkają pszczoły.

Proekologiczna inicjatywa zrodziła się w 2017 roku, a jej zainteresowanie przerosło oczekiwania władz powiatu olkuskiego. Zdaniem Starosty Pawła Piasny, akcja ta ma za zadanie zainteresować mieszkańców pszczelarstwem oraz wzbudzić w nich chęć do prowadzenia własnych pasiek. Władze oferują zainteresowanej grupie osób tak zwany pakiet startowy oraz niezbędne przeszkolenie, konieczne o rozpoczęcia działalności pszczelarskiej.

W ramach drugiej edycji akcji, początkujący pszczelarze wzięli udział w szkoleniu, jakie odbyło się 11 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Niemal pięćdziesięciu pasjonatów miało okazję zdobyć potrzebną wiedze, jaką chętnie dzielili się przedstawiciele kół pszczelarskich z Olkusza i Wolbromia. Każdy z uczestników otrzymał dwa ule, dymiarki, rękawice, maski i książki. W najbliższym czasie zostaną im również przekazane rodziny pszczele. Jak twierdzi Paweł Piasny: "reszta zależy od nich".

Pierwsza edycja udowodniła jednak, że wśród mieszkańców powiatu olkuskiego jest ogromne zainteresowanie tego typu działalnością. Pośród komentarzy na facebookowym profilu starosty można znaleźć wiele dowodów na to, iż ubiegłoroczni uczestnicy akcji doskonale sobie radzą z nowym hobby. Wielu z nich systematycznie powiększa swoją pasiekę oraz stara się rozwijać własne umiejętności.

Ponadto, Starostwo Powiatowe podjęło w tym roku decyzję o stworzeniu własnej, niewielkiej pasieki. Pięć uli stanęło już pod budynkiem urzędu. Władze planują zasiedlić je w najbliższym czasie, i jeżeli tylko pszczoły nie będą stanowiły zagrożenia dla mieszkańców, pozostaną w tym miejscu na stałe.

Opracowano na podstawie:

Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły! Edycja 2018, http://www.sp.olkusz.pl/aktualnosci/ze-starostwa/zostan-bartnikiem-ratuj-pszczoly-edycja-2018/, Data publikacji: 2018.04.13, Data odczytu: 2018.04.27



Liczba wyświetleń artykułu: 2230

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Naturalny lek na bezsenność z miodem

VII Lubelska Konferencja Pszczelarska

Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska w Barzkowicach 2023

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele