Portal Pszczelarski

Łąki zakwitną w Katowicach 2018

pszczelarstwo śląskie pszczoły w mieście

W ramach projektu KATOobywatel oraz dzięki współpracy z Fundacją Łąka, w kilku miejscach w Katowicach, powstaną łąki kwietne. Jedną z nich będzie, stworzona wspólnie z mieszkańcami, Łąka Centralna przy Rynku. Według pomysłodawców akcji, takie łąki są nie tylko wizytówką i ozdobą miasta, ale również wspierają ekosystem.

Projekt KATOobywatel to projekt realizowany przez Urząd Miasta w Katowicach. Zakłada on umożliwienie obywatelom zaangażowania się działania dotyczące dbania o miasto. W związku z powyższym, akcja siania Łąki Centralnej została zrealizowana w dniu 28 kwietnia 2018 r., a do udziału w niej zostali zaproszeni wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Łąka ta powstanie na obszarze zajmującym 380 metrów kwadratowych między ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera. W pierwszym roku zostanie tam zasiany mak polny, chaber bławatek, kąkol i kilka innych jednorocznych roślin.

W ramach wydarzenia, dla przybyłych, zaplanowano także warsztaty edukacyjne na temat korzyści jakie niesie za sobą wysiewanie łąk kwietnych w parkach, przy drogach i na własnych ogrodach czy balkonach. Przewidziano również wiele innych atrakcji, takich jak warsztaty tworzenia łąk balkonowych czy domków dla zapylaczy.

W innych miejscach w Katowicach, łąki zostaną zasiane między innymi przez Zakład Zieleni Miejskiej oraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Jak twierdzi Karol Podyma z Fundacji Łąka, "trawniki są nudne". Łąki kwietne posiadają natomiast wiele zalet estetycznych oraz ekologicznych, ponieważ oczyszczają powietrze i dają schronienie między innymi pszczołom. Miasto we współpracy z fundacją przygotowało specjalną prezentację dotyczącą zalet tego typu łąk dla ekosystemu.

Opracowano na podstawie:

Katowice, Katowice zakwitną łąkami, https://www.katowice.eu/miasto/aktualnosci?ItemID=2970&ListID={D5DEA5D0-1093-414A-AB2A-4A83B293CB9E}, Data publikacji:2018.04.23, Data odczytu: 2018.04.25

Fundacja Łąka i Zielony Budżet Obywatelski Lublina 2017

 



Liczba wyświetleń artykułu: 1248

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje