Portal Pszczelarski

Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Lactobacillus pyłek kwiatowy miód

Naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside zidentyfikowali trzy nowe bakterie, które mogą pomóc w zapobieganiu psucia się pyłków i nektarów w ulu. Badania przeprowadzono na dzikich pszczołach z okolic Teksasu.

Zespół naukowców wyizolował z dzikich pszczół i kwiatów, trzy wcześniej nieznane gatunki bakterii. Należą one do rodzaju Lactobacillus - ludzie wykorzystują ten rodzaj bakterii do konserwowania pożywienia, miedzy innymi nabiału. Okazuje się, że mogą one również odgrywać podobną rolę w zachowaniu nektaru i pyłku, które samice pszczół przechowują w swoich gniazdach jako pokarm dla swoich larw. Wyizolowane bakterie hamują wzrost grzybów w pyłkach. Grupa prowadzi obecnie badania w celu dalszego zbadania tej hipotezy.

Wyniki badań zostały opublikowane w International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology. Uważa się, że te symbiotyczne bakterie żyjące w wnętrznościach pszczół wspomagają ich zdrowie, pomagając trawić pokarm i zwiększając ich odporność. W ramach badań, naukowcy zebrali dzikie pszczoły i kwiaty z dwóch miejsc w Teksasie i na kampusie Uniwersytetu.

Jak twierdzi koordynator badań, profesor Quinn McFrederick – zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że nowoodkryte bakterie potrafią przetrwać zarówno na dzikich kwiatach, jak i na pszczołach.

Opracowano na podstawie:

University od California Today, Newly Identified Bacteria May Help Bees Nourish Their Young, https://ucrtoday.ucr.edu/52851, Data publikacji: 2018.04.13, Data odczytu: 2018.04.17Liczba wyświetleń artykułu: 1267

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie