Portal Pszczelarski

W Teksasie grasują zabójcze pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA afrykańska pszczoła miodna zafrykanizowana pszczoła miodna pszczoła europejska Warwick Kerr

Dzielnica El Paso w Teksasie ma problem z kolonią około miliona pszczół. Eksperci nie są w stanie zapanować nad owadami, ani ich usunąć. Niestety - najprawdopodobniej - za ataki odpowiedzialne są tak zwane "zabójcze pszczoły" - nieudana krzyżówka pszczół jednego z brazylijskich naukowców.

Jak informuje Independent, pszczoły na rzeczonym osiedlu osiedlały się przez kilka lat. Szacuje się, że w ścianach domów i dachów może ich być około miliona. Jedna z mieszkanek osiedla twierdzi, ze po raz pierwszy zauważyła rój pszczół w swoim domu około trzech lat temu, jednak do tej pory nie stwarzały one żadnego zagrożenia. Były spokojne, choć - jak żartuje gospodyni - nie płaciły czynszu. W tym roku coś się zmieniło.

Specjaliści twierdzą, że pszczoły z tych okolic to krzyżówka afrykańskiej pszczoły miodnej oraz pszczoły europejskiej. W wyniku posiadania cech pszczoły afrykańskiej, która musi bronić się przed wieloma drapieżnikami, gatunek ten cechuje się szczególną agresywnością. Sprowokować je do ataku może najmniejszy hałas, cień czy odbite światło.

W 1956 r. Genetyk brazylijski dr Warwick Kerr zaczął krzyżować podgatunek zachodniej pszczoły miodnej. Do swoich działań wybrał europejską i afrykańską pszczołę miodną. Ambitny naukowiec miał na celu wyizolowanie cech każdego gatunku i wyhodowanie ich w nowy podgatunek. Jednak nowe pszczoły hybrydowe przyswoiły sobie także mniej pożądaną cechę ze stosunków afrykańskich: ich agresję. W 1957 roku około 20 kolonii nowych afrykańskich pszczół "uciekło z niewoli" w Brazylii. Założyły one nowe kolonie w okolicy, a także zaatakowały okoliczne ule.

Podgatunek zaczął rozprzestrzeniać się na północ od Brazylii, przez Amerykę Południową i Środkową do Stanów Zjednoczonych. Jak widać, w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka, do dziś pszczoły te stwarzają zagrożenie w południowej i środkowej części Stanów Zjednoczonych.

Opracowano na podstawie:

Independent, Killer bees terrorise Texas neighbourhood and attack specialists trying to remove them., https://www.independent.co.uk/news/world/americas/killer-bees-el-paso-texas-hybrid-honeybees-a8301751.html, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12

Czytaj również:

Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmuLiczba wyświetleń artykułu: 3609

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.