Portal Pszczelarski

W Teksasie grasują zabójcze pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA afrykańska pszczoła miodna zafrykanizowana pszczoła miodna pszczoła europejska Warwick Kerr

Dzielnica El Paso w Teksasie ma problem z kolonią około miliona pszczół. Eksperci nie są w stanie zapanować nad owadami, ani ich usunąć. Niestety - najprawdopodobniej - za ataki odpowiedzialne są tak zwane "zabójcze pszczoły" - nieudana krzyżówka pszczół jednego z brazylijskich naukowców.

Jak informuje Independent, pszczoły na rzeczonym osiedlu osiedlały się przez kilka lat. Szacuje się, że w ścianach domów i dachów może ich być około miliona. Jedna z mieszkanek osiedla twierdzi, ze po raz pierwszy zauważyła rój pszczół w swoim domu około trzech lat temu, jednak do tej pory nie stwarzały one żadnego zagrożenia. Były spokojne, choć - jak żartuje gospodyni - nie płaciły czynszu. W tym roku coś się zmieniło.

Specjaliści twierdzą, że pszczoły z tych okolic to krzyżówka afrykańskiej pszczoły miodnej oraz pszczoły europejskiej. W wyniku posiadania cech pszczoły afrykańskiej, która musi bronić się przed wieloma drapieżnikami, gatunek ten cechuje się szczególną agresywnością. Sprowokować je do ataku może najmniejszy hałas, cień czy odbite światło.

W 1956 r. Genetyk brazylijski dr Warwick Kerr zaczął krzyżować podgatunek zachodniej pszczoły miodnej. Do swoich działań wybrał europejską i afrykańską pszczołę miodną. Ambitny naukowiec miał na celu wyizolowanie cech każdego gatunku i wyhodowanie ich w nowy podgatunek. Jednak nowe pszczoły hybrydowe przyswoiły sobie także mniej pożądaną cechę ze stosunków afrykańskich: ich agresję. W 1957 roku około 20 kolonii nowych afrykańskich pszczół "uciekło z niewoli" w Brazylii. Założyły one nowe kolonie w okolicy, a także zaatakowały okoliczne ule.

Podgatunek zaczął rozprzestrzeniać się na północ od Brazylii, przez Amerykę Południową i Środkową do Stanów Zjednoczonych. Jak widać, w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka, do dziś pszczoły te stwarzają zagrożenie w południowej i środkowej części Stanów Zjednoczonych.

Opracowano na podstawie:

Independent, Killer bees terrorise Texas neighbourhood and attack specialists trying to remove them., https://www.independent.co.uk/news/world/americas/killer-bees-el-paso-texas-hybrid-honeybees-a8301751.html, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12

Czytaj również:

Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmuLiczba wyświetleń artykułu: 4260

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności