Portal Pszczelarski

Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Lactobacillus pyłek kwiatowy miód

Naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside zidentyfikowali trzy nowe bakterie, które mogą pomóc w zapobieganiu psucia się pyłków i nektarów w ulu. Badania przeprowadzono na dzikich pszczołach z okolic Teksasu.

Zespół naukowców wyizolował z dzikich pszczół i kwiatów, trzy wcześniej nieznane gatunki bakterii. Należą one do rodzaju Lactobacillus - ludzie wykorzystują ten rodzaj bakterii do konserwowania pożywienia, miedzy innymi nabiału. Okazuje się, że mogą one również odgrywać podobną rolę w zachowaniu nektaru i pyłku, które samice pszczół przechowują w swoich gniazdach jako pokarm dla swoich larw. Wyizolowane bakterie hamują wzrost grzybów w pyłkach. Grupa prowadzi obecnie badania w celu dalszego zbadania tej hipotezy.

Wyniki badań zostały opublikowane w International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology. Uważa się, że te symbiotyczne bakterie żyjące w wnętrznościach pszczół wspomagają ich zdrowie, pomagając trawić pokarm i zwiększając ich odporność. W ramach badań, naukowcy zebrali dzikie pszczoły i kwiaty z dwóch miejsc w Teksasie i na kampusie Uniwersytetu.

Jak twierdzi koordynator badań, profesor Quinn McFrederick – zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że nowoodkryte bakterie potrafią przetrwać zarówno na dzikich kwiatach, jak i na pszczołach.

Opracowano na podstawie:

University od California Today, Newly Identified Bacteria May Help Bees Nourish Their Young, https://ucrtoday.ucr.edu/52851, Data publikacji: 2018.04.13, Data odczytu: 2018.04.17



Liczba wyświetleń artykułu: 1793

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL