W Teksasie grasują zabójcze pszczoły
Dzielnica El Paso w Teksasie ma problem z kolonią około miliona pszczół. Eksperci nie są w stanie zapanować nad owadami, ani ich usunąć. Niestety - najprawdopodobniej - za ataki odpowiedzialne są tak zwane "zabójcze pszczoły" - nieudana krzyżówka pszczół jednego z brazylijskich naukowców.
Jak informuje Independent, pszczoły na rzeczonym osiedlu osiedlały się przez kilka lat. Szacuje się, że w ścianach domów i dachów może ich być około miliona. Jedna z mieszkanek osiedla twierdzi, ze po raz pierwszy zauważyła rój pszczół w swoim domu około trzech lat temu, jednak do tej pory nie stwarzały one żadnego zagrożenia. Były spokojne, choć - jak żartuje gospodyni - nie płaciły czynszu. W tym roku coś się zmieniło.
Specjaliści twierdzą, że pszczoły z tych okolic to krzyżówka afrykańskiej pszczoły miodnej oraz pszczoły europejskiej. W wyniku posiadania cech pszczoły afrykańskiej, która musi bronić się przed wieloma drapieżnikami, gatunek ten cechuje się szczególną agresywnością. Sprowokować je do ataku może najmniejszy hałas, cień czy odbite światło.
W 1956 r. Genetyk brazylijski dr Warwick Kerr zaczął krzyżować podgatunek zachodniej pszczoły miodnej. Do swoich działań wybrał europejską i afrykańską pszczołę miodną. Ambitny naukowiec miał na celu wyizolowanie cech każdego gatunku i wyhodowanie ich w nowy podgatunek. Jednak nowe pszczoły hybrydowe przyswoiły sobie także mniej pożądaną cechę ze stosunków afrykańskich: ich agresję. W 1957 roku około 20 kolonii nowych afrykańskich pszczół "uciekło z niewoli" w Brazylii. Założyły one nowe kolonie w okolicy, a także zaatakowały okoliczne ule.
Podgatunek zaczął rozprzestrzeniać się na północ od Brazylii, przez Amerykę Południową i Środkową do Stanów Zjednoczonych. Jak widać, w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka, do dziś pszczoły te stwarzają zagrożenie w południowej i środkowej części Stanów Zjednoczonych.
Opracowano na podstawie:
Independent, Killer bees terrorise Texas neighbourhood and attack specialists trying to remove them., https://www.independent.co.uk/news/world/americas/killer-bees-el-paso-texas-hybrid-honeybees-a8301751.html, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12
Czytaj również:
Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmu
Liczba wyświetleń artykułu: 5191
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!