Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

W Teksasie grasują zabójcze pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA afrykańska pszczoła miodna zafrykanizowana pszczoła miodna pszczoła europejska Warwick Kerr

Dzielnica El Paso w Teksasie ma problem z kolonią około miliona pszczół. Eksperci nie są w stanie zapanować nad owadami, ani ich usunąć. Niestety - najprawdopodobniej - za ataki odpowiedzialne są tak zwane "zabójcze pszczoły" - nieudana krzyżówka pszczół jednego z brazylijskich naukowców.

Jak informuje Independent, pszczoły na rzeczonym osiedlu osiedlały się przez kilka lat. Szacuje się, że w ścianach domów i dachów może ich być około miliona. Jedna z mieszkanek osiedla twierdzi, ze po raz pierwszy zauważyła rój pszczół w swoim domu około trzech lat temu, jednak do tej pory nie stwarzały one żadnego zagrożenia. Były spokojne, choć - jak żartuje gospodyni - nie płaciły czynszu. W tym roku coś się zmieniło.

Specjaliści twierdzą, że pszczoły z tych okolic to krzyżówka afrykańskiej pszczoły miodnej oraz pszczoły europejskiej. W wyniku posiadania cech pszczoły afrykańskiej, która musi bronić się przed wieloma drapieżnikami, gatunek ten cechuje się szczególną agresywnością. Sprowokować je do ataku może najmniejszy hałas, cień czy odbite światło.

W 1956 r. Genetyk brazylijski dr Warwick Kerr zaczął krzyżować podgatunek zachodniej pszczoły miodnej. Do swoich działań wybrał europejską i afrykańską pszczołę miodną. Ambitny naukowiec miał na celu wyizolowanie cech każdego gatunku i wyhodowanie ich w nowy podgatunek. Jednak nowe pszczoły hybrydowe przyswoiły sobie także mniej pożądaną cechę ze stosunków afrykańskich: ich agresję. W 1957 roku około 20 kolonii nowych afrykańskich pszczół "uciekło z niewoli" w Brazylii. Założyły one nowe kolonie w okolicy, a także zaatakowały okoliczne ule.

Podgatunek zaczął rozprzestrzeniać się na północ od Brazylii, przez Amerykę Południową i Środkową do Stanów Zjednoczonych. Jak widać, w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka, do dziś pszczoły te stwarzają zagrożenie w południowej i środkowej części Stanów Zjednoczonych.

Opracowano na podstawie:

Independent, Killer bees terrorise Texas neighbourhood and attack specialists trying to remove them., https://www.independent.co.uk/news/world/americas/killer-bees-el-paso-texas-hybrid-honeybees-a8301751.html, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12

Czytaj również:

Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmuLiczba wyświetleń artykułu: 4916

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie