Portal Pszczelarski

Polscy naukowcy wprowadzają preparat wspomagający leczenie nosemozy

Pszczoły na ramce

lek dla pszczół suplement dla pszczół leczenie nosemozy fumagilina Nosema spp. Nosema apis Nosema ceranae nosemoza leczenie nosemozy Biowet Puławy

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli specyfik przeznaczony do zwalczania grzybów, które powodują nosemozę u pszczół. Po dwóch latach dodatkowych badań, produkt trafi wreszcie na rynek. 

Nosemozę wywołują grzyby, które atakują komórki nabłonka jelita środkowego. Skutkuje to niedożywieniem oraz osłabianiem pszczół. Są one w związku z tym bardziej podatne na inne choroby. Do tej pory pszczelarzom ciężko było walczyć z tą choroba, ponieważ – z uwagi na możliwość przenikania do miodu – od kilku lat zakazano stosowania antybiotyków na bazie fumagiliny, które hamowały rozwój choroby.

Zespół naukowców z trzech polskich uniwersytetów, w grudniu 2015 roku zgłosił do Urzędu Patentowego produkt, który - jak podaje portal w Gospodarce.pl - charakteryzuje się składem opartym o naturalne substancje roślinne oraz wyjątkową skutecznością w zwalczaniu grzybów z rodzaju nosema. Po dwóch latach dodatkowych badań i testów prowadzonych na kilkunastu rodzinach pszczelich w różnych porach roku, stwierdzono "wyjątkową skuteczność i brak działań niepożądanych".

Jak podała rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - Aneta Adamska, produkt zostanie wprowadzony na polski rynek przez firmę Biowet Puławy w 2018 roku. 

Warto wspomnieć, iż poza omawianym specyfikiem, wynikiem współpracy między uniwersytetami jest również innowacyjny probiotyk dla pszczół. Naukowcy planują zaprezentować go na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu i również wprowadzić na rynek za pośrednictwem firmy Biowet Puławy.

Opracowano na podstawie:

wGospodarce.pl, Pszczoły mogą zapylać spokojnie, http://wgospodarce.pl/informacje/48454-pszczoly-moga-zapylac-spokojnie, Dat publikacji: 2018.04.10, Data odczytu: 2018.04.10

Czytaj również:

Nowe preparaty roślinne do leczenia nosemozy u pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 5867

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-18 19:50:18

Ciekawe, jaka będzie jego cena. Czy zabijająca grzyby, czy budżet pszczelarzy :)  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Szybki piernik z miodem na święta

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.