Portal Pszczelarski

Polscy naukowcy wprowadzają preparat wspomagający leczenie nosemozy

Pszczoły na ramce

lek dla pszczół suplement dla pszczół leczenie nosemozy fumagilina Nosema spp. Nosema apis Nosema ceranae nosemoza leczenie nosemozy Biowet Puławy

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli specyfik przeznaczony do zwalczania grzybów, które powodują nosemozę u pszczół. Po dwóch latach dodatkowych badań, produkt trafi wreszcie na rynek. 

Nosemozę wywołują grzyby, które atakują komórki nabłonka jelita środkowego. Skutkuje to niedożywieniem oraz osłabianiem pszczół. Są one w związku z tym bardziej podatne na inne choroby. Do tej pory pszczelarzom ciężko było walczyć z tą choroba, ponieważ – z uwagi na możliwość przenikania do miodu – od kilku lat zakazano stosowania antybiotyków na bazie fumagiliny, które hamowały rozwój choroby.

Zespół naukowców z trzech polskich uniwersytetów, w grudniu 2015 roku zgłosił do Urzędu Patentowego produkt, który - jak podaje portal w Gospodarce.pl - charakteryzuje się składem opartym o naturalne substancje roślinne oraz wyjątkową skutecznością w zwalczaniu grzybów z rodzaju nosema. Po dwóch latach dodatkowych badań i testów prowadzonych na kilkunastu rodzinach pszczelich w różnych porach roku, stwierdzono "wyjątkową skuteczność i brak działań niepożądanych".

Jak podała rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - Aneta Adamska, produkt zostanie wprowadzony na polski rynek przez firmę Biowet Puławy w 2018 roku. 

Warto wspomnieć, iż poza omawianym specyfikiem, wynikiem współpracy między uniwersytetami jest również innowacyjny probiotyk dla pszczół. Naukowcy planują zaprezentować go na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu i również wprowadzić na rynek za pośrednictwem firmy Biowet Puławy.

Opracowano na podstawie:

wGospodarce.pl, Pszczoły mogą zapylać spokojnie, http://wgospodarce.pl/informacje/48454-pszczoly-moga-zapylac-spokojnie, Dat publikacji: 2018.04.10, Data odczytu: 2018.04.10

Czytaj również:

Nowe preparaty roślinne do leczenia nosemozy u pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 4923

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-04-18 19:50:18

Ciekawe, jaka będzie jego cena. Czy zabijająca grzyby, czy budżet pszczelarzy :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.