Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Nowe preparaty roślinne do leczenia nosemozy u pszczół

Źródło informacji: notka prasowa UMCS

lek dla pszczół Nosema spp. Nosema apis Nosema ceranae nosemoza leczenie nosemozy fumagilina

Aktualne leczenie nosemozy u pszczół jest nakierowane na hamowanie choroby (a nie niszczenie zarodników Nosema), przede wszystkim dzięki wykorzystaniu antybiotyków na bazie fumagiliny. To prowadzi z jednej strony do uodpornienia się grzyba na antybiotyk, a z drugiej strony do możliwości przenikania fumagiliny lub produktów jej metabolizmu do miodu. W związku z tym od kilku lat obowiązuje całkowity zakaz jej stosowania na terenie Europy. Innym sposobem leczenia nosemozy u pszczół jest stosowanie mieszanek ziołowych o różnej skuteczności.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzili szereg badań nakierowanych na opracowanie skutecznego i nie powodującego skutków ubocznych preparatu roślinnego do zwalczania grzybów z rodzaju Nosema (Nosema apis i Nosema ceranae), które to atakują komórki nabłonka jelita środkowego, powodując niedożywienie i osłabienie pszczół, a przez to zwiększając podatność pszczół na działanie innych patogenów. 

W wyniku badań opracowane zostały preparaty roślinne mające zastosowanie w leczeniu nosemozy u pszczół i poprawiające ich odporność, bez występowania działań niepożądanych. Ich skład opiera się wyłącznie na naturalnych substancjach roślinnych. Aktualnie preparaty stanowią przedmiot zgłoszenia patentowego.

Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad rozwojem wynalazku, deklarując chęć wdrożenia preparatów na rynek. Podobno już są prowadzone rozmowy z zainteresowanymi przedsiębiorcami.

Czytaj również:

Polscy naukowcy wprowadzają preparat wspomagający leczenie nosemozy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 21538

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2016-06-18 09:33:33

Niektórzy i tak stosują różnej maści leków, niekoniecznie dostępnych w Polsce i "jakoś to idzie". Mimo to jeżeli faktycznie się udało opracować lek na nosemę to kłaniam się nisko naukowcom z wymienionych uczelni.

mati 2016-06-19 00:31:24

dobre bo polskie

factis 2016-06-21 22:52:51

Ciekawe ile taki preparat będzie kosztować i czy obejmie go refundacja...  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę