Portal Pszczelarski

Polscy naukowcy wprowadzają preparat wspomagający leczenie nosemozy

Pszczoły na ramce

lek dla pszczół suplement dla pszczół leczenie nosemozy fumagilina Nosema spp. Nosema apis Nosema ceranae nosemoza leczenie nosemozy Biowet Puławy

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli specyfik przeznaczony do zwalczania grzybów, które powodują nosemozę u pszczół. Po dwóch latach dodatkowych badań, produkt trafi wreszcie na rynek. 

Nosemozę wywołują grzyby, które atakują komórki nabłonka jelita środkowego. Skutkuje to niedożywieniem oraz osłabianiem pszczół. Są one w związku z tym bardziej podatne na inne choroby. Do tej pory pszczelarzom ciężko było walczyć z tą choroba, ponieważ – z uwagi na możliwość przenikania do miodu – od kilku lat zakazano stosowania antybiotyków na bazie fumagiliny, które hamowały rozwój choroby.

Zespół naukowców z trzech polskich uniwersytetów, w grudniu 2015 roku zgłosił do Urzędu Patentowego produkt, który - jak podaje portal w Gospodarce.pl - charakteryzuje się składem opartym o naturalne substancje roślinne oraz wyjątkową skutecznością w zwalczaniu grzybów z rodzaju nosema. Po dwóch latach dodatkowych badań i testów prowadzonych na kilkunastu rodzinach pszczelich w różnych porach roku, stwierdzono "wyjątkową skuteczność i brak działań niepożądanych".

Jak podała rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - Aneta Adamska, produkt zostanie wprowadzony na polski rynek przez firmę Biowet Puławy w 2018 roku. 

Warto wspomnieć, iż poza omawianym specyfikiem, wynikiem współpracy między uniwersytetami jest również innowacyjny probiotyk dla pszczół. Naukowcy planują zaprezentować go na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu i również wprowadzić na rynek za pośrednictwem firmy Biowet Puławy.

Opracowano na podstawie:

wGospodarce.pl, Pszczoły mogą zapylać spokojnie, http://wgospodarce.pl/informacje/48454-pszczoly-moga-zapylac-spokojnie, Dat publikacji: 2018.04.10, Data odczytu: 2018.04.10

Czytaj również:

Nowe preparaty roślinne do leczenia nosemozy u pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 7034

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-18 19:50:18

Ciekawe, jaka będzie jego cena. Czy zabijająca grzyby, czy budżet pszczelarzy :)  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Chleb na owsiance z miodem

Domowa musztarda z miodem

Bigos z miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom