Portal Pszczelarski

Sprawa wytrucia pszczół w gminie Śmigiel zakończona

pszczelarstwo wielkopolskie dimetoat Tadeusz Krzyżanowski Koło Pszczelarzy w Śmiglu zatrucie pszczół zatrucie pszczół w gminie Śmigiel Śmigiel

Udowodniono, że pszczoły z gminy Śmigiel, w 2015 roku zatruły się silnie toksycznym środkiem chwastobójczym - dimetoatem. Środek ten został nierozważnie użyty przez jednego z pracowników stadniny koni w Racocie. Strony zawarły ugodę na etapie mediacji.

Sprawa między pszczelarzami a właścicielami stadniny toczyła się od 2015 roku. W tym czasie pszczelarze stoczyli prawdziwą batalię o sprawiedliwość. Jak powiedział Tadeusz Krzyżanowski z Koła Pszczelarzy w Śmiglu – głównym celem jaki przyświecał pszczelarzom było zwrócenie uwagi rolników na odpowiedzialne stosowanie chemii na plantacjach.

Pomimo tego, iż za rozpylenie toksycznej substancji bezpośrednio odpowiedzialny był jeden pracownik stadniny w Racocie, pszczelarze przyznają, że wina leży również po stronie właścicieli. Dimetoat nie powinien być w ogóle zastosowany na tej uprawie, szczególnie w tym czasie.

Zgodnie z ugodą, kierownik gospodarstwa ma obowiązek przeprosić pszczelarzy na łamach gazety. Poszkodowani otrzymają również nawiązkę i mogą się ubiegać również o dodatkowe odszkodowanie w procesie cywilnym.

Opracowano na podstawie: 

Głos Wielkopolski, Sprawa zabójczego dimetoatu zakończona. Pszczoły zginęły przez opryski. Winny zapłaci za straty., https://plus.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/a/sprawa-zabojczego-dimetoatu-zakonczona-pszczoly-zginely-przez-opryski-winny-zaplaci-za-straty,13066168, Data publikacji: 2018. 04.04, Data odczytu: 2018.04.04

Czytaj również:

Osoba odpowiedzialna za wytrucie 152 rodzin pszczelich stanie przed sądem

Pszczelarze ze Śmigla po raz kolejny wygrali sprawę w sądzie dot. zatrucia pszczół 2017



Liczba wyświetleń artykułu: 1696

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-11 07:56:16

Można powiedzieć, że wreszcie! Ileż można było przepychać się w sądzie. Szkoda tylko, że nikt nie zwróci życia pszczołom...



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.