Portal Pszczelarski

Pszczelarze ze Śmigla po raz kolejny wygrali sprawę w sądzie dot. zatrucia pszczół 2017

pszczelarstwo wielkopolskie zatrucie pszczół zatrucie pszczół w gminie Śmigiel Koło Pszczelarzy w Śmiglu Śmigiel

Jak informuje portal Głos Wielkopolski, pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Śmiglu po raz kolejny wygrali sprawę w kościańskim sądzie w sprawie wszczęcia postępowania przez prokuraturę w odniesieniu do zatrucia pszczół.

Zdarzenie to miało miejsce w 2015 roku. Z początkowo nieznanych przyczyn, w gminie Śmigiel, osypało się około 150 rodzin pszczelich. Specjalistyczne badania wykazały, że pole, z którego pszczoły zbierały nektar zostało opryskane środkiem, którego nie wolno stosować podczas kwitnienia roślin.

Fakt ten zgłosili do prokuratury, która po przeanalizowaniu dokumentów nie doszukała się znamion czynu zabronionego i odmówiła wszczęcia postępowania. Pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Śmiglu odwołali się do sądu od decyzji prokuratury. Sąd ponownie nakazał zająć się tą sprawą prokuraturze, a ta ponownie odmówiła wszczęcia postępowania. Nie dając za wygraną, pszczelarze ponownie odwołali się do sądu i ponownie uzyskali przychylność sądu, który nakazał zajęcie się tą sprawą prokuraturze.

Czy tym razem prokuratura ponownie nie będzie widzieć podstaw do wszczęcia postępowania? Czas pokaże. Chciałoby się powiedzieć, że do trzech razy sztuka. Oby na tych trzech się skończyło.

Opracowano na podstawie:

strefaAGRO Głosu Wielkopolskiego , Śmigiel: Prokuratura zajmie się zatruciem pszczół, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/smigiel-prokuratura-zajmie-sie-zatruciem-pszczol, Data publikacji: 2017.03.22, Data odczytu: 2017.03.25

Czytaj również:

Sprawa wytrucia pszczół w gminie Śmigiel zakończona

Osoba odpowiedzialna za wytrucie 152 rodzin pszczelich stanie przed sądem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1949

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-04-01 20:36:25

Jak się walczy o swoje to trzeba być twardym i konsekwentnym! Brawo!

Adam_Poch 2017-04-03 19:05:29

No i dobrze. Pytanie tylko jaką argumentację podaje prokuratura, że po raz kolejny nie podejmuje się interwencji.  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016