Portal Pszczelarski

Pszczelarze ze Śmigla po raz kolejny wygrali sprawę w sądzie dot. zatrucia pszczół 2017

pszczelarstwo wielkopolskie zatrucie pszczół zatrucie pszczół w gminie Śmigiel Koło Pszczelarzy w Śmiglu Śmigiel

Jak informuje portal Głos Wielkopolski, pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Śmiglu po raz kolejny wygrali sprawę w kościańskim sądzie w sprawie wszczęcia postępowania przez prokuraturę w odniesieniu do zatrucia pszczół.

Zdarzenie to miało miejsce w 2015 roku. Z początkowo nieznanych przyczyn, w gminie Śmigiel, osypało się około 150 rodzin pszczelich. Specjalistyczne badania wykazały, że pole, z którego pszczoły zbierały nektar zostało opryskane środkiem, którego nie wolno stosować podczas kwitnienia roślin.

Fakt ten zgłosili do prokuratury, która po przeanalizowaniu dokumentów nie doszukała się znamion czynu zabronionego i odmówiła wszczęcia postępowania. Pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Śmiglu odwołali się do sądu od decyzji prokuratury. Sąd ponownie nakazał zająć się tą sprawą prokuraturze, a ta ponownie odmówiła wszczęcia postępowania. Nie dając za wygraną, pszczelarze ponownie odwołali się do sądu i ponownie uzyskali przychylność sądu, który nakazał zajęcie się tą sprawą prokuraturze.

Czy tym razem prokuratura ponownie nie będzie widzieć podstaw do wszczęcia postępowania? Czas pokaże. Chciałoby się powiedzieć, że do trzech razy sztuka. Oby na tych trzech się skończyło.

Opracowano na podstawie:

strefaAGRO Głosu Wielkopolskiego , Śmigiel: Prokuratura zajmie się zatruciem pszczół, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/smigiel-prokuratura-zajmie-sie-zatruciem-pszczol, Data publikacji: 2017.03.22, Data odczytu: 2017.03.25

Czytaj również:

Sprawa wytrucia pszczół w gminie Śmigiel zakończona

Osoba odpowiedzialna za wytrucie 152 rodzin pszczelich stanie przed sądem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1831

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-04-01 20:36:25

Jak się walczy o swoje to trzeba być twardym i konsekwentnym! Brawo!

Adam_Poch 2017-04-03 19:05:29

No i dobrze. Pytanie tylko jaką argumentację podaje prokuratura, że po raz kolejny nie podejmuje się interwencji.  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.