Portal Pszczelarski

Zjazd bartników w Maleńcu 2018 - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo świętokrzyskie relacja z wydarzenia Zjazd bartników w Maleńcu 2018

17 marca 2018 roku w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu zorganizowano spotkanie osób zainteresowanych pszczelarstwem i bartnictwem. W zjeździe wzięło udział prawie 60 osób, które wysłuchały szeregu interesujących prelegentów. Organizatorzy planują również wydanie broszury zawierającej niektóre z wygłoszonych wykładów.

Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Nadleśnictwo Ruda Maleniecka oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przy współudziale Nadleśnictw Barycz, Stąporków i Suchedniów, wspólnymi siłami zorganizowali Zjazd Bartników. W spotkaniu wzięło udział prawie 60 osób, w tym pracownicy Lasów Państwowych, pszczelarze, bartnicy, naukowcy oraz sympatycy pszczelarstwa. 

W trakcie spotkania, zebrani mieli okazje wysłuchać interesujących wykładów dotyczących pszczelarstwa, jego wpływu na środowisko leśne oraz tradycji związanych z bartnictwem. Doktor habilitowany Andrzej Oleksa z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przestawił bartnictwo jako sposób na ochronę zasobów genowych pszczoły miodnej Apis mellifera mellifera, a Szymon Jasiński – przedstawiciel Naukowego Koła Pszczelarzy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wyjaśnił zebranym cykl rozwojowy Varroa destructor w kontekście naturalnej odporności pszczół na roztocza.

Zjazd był jednodniowy, jednakże chętni mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce do świętokrzyskich barci w dniu następnym, natomiast w przerwie między wykładami, uczestnicy mogli zwiedzić Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, w którym odbywało się to spotkanie.

Opracowano na podstawie: 

Radio Plus, W zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbył się Zjazd Bartników, https://radioplus.com.pl/region/bartnicy-w-malencu-29331, Data publikacji: 2018.03.19, Data odczytu: 2018.03.23



Liczba wyświetleń artykułu: 1350

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół cau: Puławska

Miód płynny, skrystalizowany czy kremowany – który wybrać?

Biowar 500 - lek na warrozę

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich