Portal Pszczelarski

Czy pszczelarstwo jest innowacyjne?

Na zdjęciu: ramka z pszczołami. Źródło zdjęcia: images.publicradio.org/content/2009/07/27/20090727_bee_keeping5_33.JPG

pszczelarstwo innowacyjność w pszczelarstwie innowacyjne gospodarstwo pasieczne nowoczesne pszczelarstwo

Czy pszczelarstwo jest innowacyjne?

Omawiając pojęcie innowacji w kontekście pszczelarstwa trzeba brać pod uwagę specyfikę tej dziedziny produkcji. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele prac i zadań opartych jest na wielowiekowej tradycji, a pracy samego pszczelarza nie są w stanie zastąpić nawet najlepsze i najnowocześniejsze maszyny.

Innowacyjność wiele osób niekoniecznie słusznie pojmuje jako nowoczesny sprzęt czy usprawnianie produkcji. Tymczasem w rzeczywistości pojęcie to jest o wiele szersze – obejmuje również tworzenie nowych planów i pomysłów, ich rozwój i wprowadzanie w życie, a następnie wdrażanie. Innowacje mogą dotyczyć technik produkcji, samych produktów, strategii firmy czy wykorzystywanych w niej urządzeń i narzędzi. Bez względu na formę innowacyjności, jej celem jest przyniesienie wymiernych korzyści, niekoniecznie pod postacią lepszych finansów.

Innowacyjne decyzje
Innowacyjność w gospodarce pasiecznej to sposób na ułatwienie produkcji, jej rozwój ilościowy i jakościowy, a także umiejętną promocję i sprzedaż miodu. W przypadku gospodarstwa pasiecznego nie można rozważać innowacyjności bez wzięcia pod uwagę specyficznych warunków. A są nimi, między innymi: zależność od warunków klimatycznych, odmienna specyfika od innych sektorów produkcji żywności, produkcja sezonowa, praca na żywym organizmie, jakim są przecież pszczoły, a także proces pracy, który kompletnie nie pokrywa się z procesem produkcji. Wszystkie decyzje, jakie podejmuje pszczelarz, a których celem jest usprawnienie produkcji czy zwiększenie sprzedaży miodu w pasiece, zasługują na miano innowacyjności.

Interdyscyplinarne podejście
Nowoczesne pszczelarstwo, szczególnie to zawodowe, związane ze sprzedażą produktów wytwarzanych w pasiece, wymaga od pszczelarza wielu umiejętności, których nie musieli posiadać jego przodkowie. A to dlatego, że pszczelarstwo jako dziedzina produkcji funkcjonuje w stale zmieniającej się rzeczywistości rynkowej. Zmieniają się przepisy prawa, zmienia się też rynek produktów. Aby nie zostać w tyle i sprostać wymaganiom współczesnego rynku, pszczelarzowi nie wystarczy jedynie wiedza na temat pszczół i umiejętności pozyskiwania miodu. Musi też mieć sporą wiedzę z dziedziny prawa, ekonomii, marketingu czy zarządzania. Bez tej wiedzy cały czas będzie tkwił na poziomie pasieki amatorskiej, której daleko do zawodowego pszczelarstwa.

Czynniki sprzyjające innowacyjności
Co sprzyja innowacyjności w gospodarstwie pasiecznym? Przede wszystkim szeroko pojęte umiejętności pszczelarza, obejmujące też planowanie długoterminowe i umiejętne przewidywanie sytuacji na kilka sezonów do przodu. Oczywiście, w przypadku pszczół nie jest to w stu procentach wykonalne. Kolejna kwestia to umiejętności techniczne, dzięki czemu pasieka zamienia się w zaawansowane technologicznie gospodarstwo, łączące w sobie tradycyjne pozyskiwanie miodu z maszynami i urządzeniami, które ułatwiają lub intensyfikują produkcję. Równie ważnym czynnikiem są umiejętności interpersonalne pszczelarza i jego talent do współpracy z ludźmi. Pasieka nie jest bowiem bytem samowystarczalnym ,wymaga współpracy z ludźmi w niej pracującymi, odbiorcami, sprzedawcami produktów i urządzeń pszczelarskich, a także z konsumentami. Tylko połączenie tych wszystkich czynników gwarantuje wysoki poziom produkcji i zyski, które dla zawodowego pszczelarza są równie ważne jak satysfakcja z pracy.

Opracowano na podstawie:
Lucyna Palicka, Innowacyjne gospodarstwo pasieczne, www.wodr.poznan.pl, 5.11.2014 r.

Zobacz również:

Marketing pszczelarski - innowacje

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8112

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.