Portal Pszczelarski

Edukacja pszczelarska od najmłodszych lat w Polsce ma się coraz lepiej

Uśmiechnięte dzieci

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo lubelskie edukacja pszczelarska

Co raz więcej szkół, przedszkoli i placówek publicznych stara się zapoznawać dzieci z pszczelarstwem i opowiadać o ogromnym znaczeniu pszczół w naszej przyrodzie. Jak wiadomo - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - a niczego tak nie potrzeba naszemu środowisku, jak świadomych obywateli. W ostatnich dniach, między innymi w Ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i w jednym z przedszkoli w Terespolu, dzieci miały możliwość nauczenia się czegoś nowego.

Gazeta Bieszczadzka, zdała dokładną relację z szeregu zajęć prowadzonych dla dzieci podczas ferii w bibliotece. Maluchy dowiedziały się jak zimują pszczoły, w jaki sposób są one w stanie przetrwać trudne warunki, jak powstaje miód oraz czym jest wosk pszczeli i propolis. Ponadto, aby zrozumieć trudną prace pszczół, dzieci próbowały przenosić w jednej ręce "pyłek", a w drugiej wodę w łyżeczce. W ten zabawny sposób, prowadząca zajęcia Elżbieta Korczyńska, przekazała dzieciom jedną z najważniejszych informacji – pszczoły należy szanować i doceniać je za ich pracę i wysiłek.

W Terespolu natomiast zorganizowano dla przedszkolaków warsztaty z tworzenia świec. Specjalista w tej dziedzinie - Piotr Szprengier z Zamościa, opowiedział dzieciom historię odkrycia wosku pszczelego i powstania pierwszych świec. Zajęcia zorganizowano w ramach realizowanego projektu dofinansowanego przez fundację BGK w programie "Na dobry początek!". Przedszkolaki miały możliwość wykonania też własnej świecy, którą wręczyły dziadkom na planowanej uroczystości. 

Dzięki takim inicjatywom, dzieci już od najmłodszych lat uczą się o pożyteczności owadów zapylających, a to buduje w nich sympatie do tych owadów i niweluje ewentualny strach. Ponadto, świadome społeczeństwo to świadomy konsument, wybierający odpowiedni miód oraz dbający o środowisko naturalne.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Bieszczadzka, O zapracowanych robotnicach pszczół i mrówek, http://www.bieszczadzka24.pl/edukacja/o-zapracowanych-robotnicach-pszczol-i-mrowek/3093, Data publikacji: 2018.02.12, Data odczytu: 2018.02.14

Tygodnik Zamojski, Warsztaty świecowe w przedszkolu, http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/88507/tereszpol-warsztaty-swiecowe-w-przedszkolu.html, Data publikacji: 2018.02.14, Data odczytu: 2018.02.14

Czytaj również:

Edukacja pszczelarska najmłodszych



Liczba wyświetleń artykułu: 1082

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu