Portal Pszczelarski

Pszczelarz wykorzystuje dźwięki pszczół do tworzenia muzyki

Bioni Samp - pszczelarz i muzyk. Źródło: youtube.com/watch?v=_B1EiHm7cjg

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Anglii Bioni Samp The Resistance of Honey dźwięki wydawane przez pszczoły mowa pszczół dźwięk matki pszczelej dźwięk pszczół robotnic dźwięk trutni

Brytyjski pszczelarz i muzyk Bioni Samp znalazł niesamowity sposób na połączenie swoich dwóch największych pasji. Zapisuje częstotliwości dźwięków pszczół i wykorzystuje je do tworzenia oryginalnych elektronicznych kompozycji muzycznych. Bioni tworzy abstrakcyjną muzykę, która jest rytmiczna i taneczna, ale ten 50-latek, ma ważniejszy cel niż zabawa. Używa on swojej nietypowej muzyki, aby podnieść świadomość ludzi na temat zagrożenia populacji pszczół.

Kompozytor był entuzjastą pszczelarstwa od wczesnego dzieciństwa, ale dopiero kilka lat temu odkrył, że pszczoły są przydatne nie tylko do zapylania roślin i produkcji miodu, ale także do robienia muzyki elektronicznej. Zaczął nagrywać i analizować częstotliwości pszczół, a następnie stworzył modułowy syntezator, który naśladuje ich dźwięki. 

Muzyka Bioniego Sampa pojawiła się na ekologicznych festiwalach i galeriach sztuki w całej Europie, a nawet w Kanadzie. Zawsze występuje w klasycznym stroju pszczelarskim i często używa symbolicznych ustawień podczas swoich setów. Jedna z nich zawiera na przykład trzy oscylatory reprezentujące hierarchię ula - jedną dla robotników, jedną dla trutni i jedną dla królowej.

Jednym z przełomów, z których Samp jest najbardziej dumny, było odkrycie, że miód może zostać użyty jako rezystor ograniczający przepływ elektryczny przez obwód. Wykorzystał on miód do regulacji brzmienia syntezatora, dając swojej muzyce to, co sam nazywa "elementem organicznym".

Bioni Samp pojawił się w minialbumie BBC 360º (The Resistance of Honey). Dokument ten został nominowany do nagrody Raindance Film Festival za najlepsze doświadczenie w projektowaniu dźwięku VR. Artysta pokazał dzień z życia pszczelarza i opisał swoje studio oraz dom pszczeli, który zaprojektował i zbudował dla trzech swoich rodzin pszczelich.

Kilka z festiwali filmowych odrzuciło jednak dokument BBC, nie dopuszczając go do swoich konkursów. Zdaniem Sampa miało to związek ze sponsorowaniem tych wydarzeń przez firmy pestycydowe. Artysta-pszczelarz uważa, że tego typu firmy nie chcą, aby społeczeństwo dowiedziało się o motywach jego działań, nie jest im również na rękę promowanie jego stanowiska w kwestii pestycydów i upraw genetycznych. Bioni Samp otwarcie mówi, że jest to objaw cenzury politycznej na którą nie będzie się godził.

Na szczęście Samp nie skupia się na porażkach i kontynuuje swoją pracę. Obecnie Samp projektuje sześciokątną rzeźbę rotacyjną, która emituje dźwiękotwórcze pole magnetyczne. Poza planowaniem trasy koncertowej, pracuje też nad "alternatywnym dziennikiem pszczelarskim", a jego nowy album lada dzień ujrzy światło dzienne.



Opracowano na podstawie:

Odditycentral, English Beekeeper Uses the Sound of his Bee Colonies to Make Electronic Music., http://www.odditycentral.com/pics/eng.lish-beekeeper-uses-the-sound-of-his-bee-colonies-to-make-electronic-music.html, Data publikacji: 2018.01.26, Data odczytu: 2018.01.30

Czytaj również:

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne



Liczba wyświetleń artykułu: 2996

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Tofu smażone w ziołach z miodem

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności