Portal Pszczelarski

Odkryto nowy związek chemiczny, który może uratować pszczoły miodne od roztoczy Varroa

Pszczoły na słoneczniku.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech Varroa destructor warroza

Niedawne badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu Hohenheim dają promyk nadziei. Zespół odkrył, że niewielka ilość chlorku litu wystarcza, by zabić roztocza Varroa bez szkody dla pszczół. – czytamy na portalu Futurism.

Odkrycie jest przełomowe, ponieważ roztocza Varroa stają się odporne na wcześniej skuteczne zabiegi chemiczne. W swoich badaniach, opublikowanych w czasopiśmie Scientific Reports, zespół wyjaśnia, że "nie zarejestrowano żadnych nowych aktywnych związków od ponad 25 lat", które skutecznie zabijają roztocza. Naukowcy najpierw przetestowali roztwór cukru, którym karmili pszczoły. Zespół zauważył jednak, że roztocza w grupie kontrolnej - leczonej roztworem, który nie miał być śmiertelny - również upadły. Dodatkowe badania doprowadziły do odkrycia, że chlorek litu, który był obecny w badanym roztworze cukru, był faktycznym winowajcą zgonu roztoczy. Zaledwie 25 milimoli związku chemicznego wystarczyło, aby usunąć 90 do 100 procent roztoczy Varroa w ciągu 24 do 72 godzin.

Chlorek litu można podawać przez karmienie, nie kumuluje się w wosku pszczelim, nie jest szkodliwy dla ssaków i jest stosunkowo niedrogi do nabycia. Oczywiście, potrzeba więcej badań, aby opracować sposób wprowadzenia związku w pełnowymiarowych koloniach, aby zapewnić wszystkim pszczołom wystarczającą ilość chlorku litu. Istnieje również kwestia prowadzenia badań na swobodnie latających koloniach w celu zbadania długoterminowych skutków chlorku litu u dorosłych pszczół i tego, czy związek wpłynie na ich miód. 

Naukowcy z University of Hohenheim szacują, że pszczoły dostarczają do produkcji żywności od 235 miliardów do 285 miliardów dolarów rocznie. Niekontrolowana inwazja warrozy spowodowałaby utratę kolonii pszczół na całym świecie oraz wzrost kosztów zarządzania nimi, usługami zapylania i produkcją plonów. Chociaż łagodzenie upadków pszczół jest trudnym zadaniem, ochrona ich przed zagrożeniem roztoczy Varroa jest znaczącym pierwszym krokiem ku temu.

Opracowano na podstawie:

Futurism, Accidental Discovery Could Wipe Out One of Bees’ Worst Enemies, https://futurism.com/accidental-discovery-wipe-out-bees-worst-enemies/, Data publikacji : 2018.01.19, Data odczytu:2018.01.21

Czytaj również:

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

 Liczba wyświetleń artykułu: 10045

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-07-25 10:20:48

A NASI NAUKOWCY POWIELAJA STARA WIEDZE O WAROZIE, ZALECAJA NA ZGNILEC PALENIE A POZA AMATOREM KTORY ZACZAL STOSOWAC AMITRAZE NA VAROA NIC NIE WYMYSLILI TAKI CHOBINSKI ITP ZA CO BIORA KASE? ZA PIERD.. O SZOPENIE POWINNI GRANTY PRACE DR DOSTAWAC ZA COS CO SIE WYMYSLI A NIE OPISZE PSZCZOLY W BURSZTYNIE CZY PODZIAL WARROZY WG ETNIKI ŻAL I KAMIENI KUPA HU...AA  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli