Brak konkretnych wyników badań dotyczących spiralnych gniazd australijskich pszczół
Australijska pszczoła bezżądła Tetragonula carbonaria nie jest przeciętnym zapylaczem. Z około 20 000 znanych gatunków pszczół na świecie, Tetragonula carbonaria jest jednym z zaledwie 500 bez żądeł. To nie oznacza, że ta pszczoła jest bezbronna. Jak wykazały obserwacje gatunku - chrząszcze, które próbowały przeniknąć do gniazd, nagle znalazły się w mieszaninie wosku, błota i żywicy roślinnej, co uniemożliwiło im atak. Na popularnym zdjęciu opublikowanym w ubiegłym tygodniu w serwisie Reddit, chmary tych pszczół układają spirale czerwiu, łącząc setki indywidualnych komór jajecznych.
Jak informuje Live Science, entomolog Tim Heard, który zrobił zdjęcie podczas badania pszczół bezżądłych w Australii, powiedział - "W pełni rozwinięte gniazdo składa się 10-20 warstw, każda warstwa to jedno koło ciągłej spirali." Małe koliste strąki tworzące spiralę, nazywane są komórkami lęgowymi. Wewnątrz tych komórek poszczególne pszczoły rosną od jaja do dorosłości w ciągu około 50 dni. Aby zbudować te komórki, pszczoły wydzielają wosk z ich gruczołów woskowych i mieszają je z pochodną żywicy roślinnej, tworząc solidny materiał budowlany zwany woskiem.
Kiedy jedna komórka jest zakończona, robotnice przenoszą się na inną, budując nowe komórki na zewnątrz i wznosząc się spiralnie, napisał Heard. W końcu dorosłe pszczoły zaczynają wychodzić z najstarszych komórek zbudowanych w centrum najniższego poziomu grzebienia czerwiu, pozostawiając po sobie stale rosnące wgłębienie pustych łupin. W miarę, jak ta pusta komórka rozrasta się od dołu do góry, pszczoły zaczynają tworzyć w niej nowe potomstwo, kontynuując cykl.
Pojedyncza kolonia potencjalnie mogłaby w ten sposób żyć w nieskończoność. Dlaczego więc kształt spirali ? Naukowcy próbowali wytłumaczyć wytyczne konstrukcyjne pszczół jako algorytm, który każda robotnica znałaby z natury.
"Może nie należy próbować wyjaśnić adaptacyjnego znaczenie tej formy ewolucji gatunku" - powiedział Heard dla Live Science. "Być może jest to wynik jakiegoś przypadkowego zachowania lub może jest to kwestia dostosowania się do warunków. Możliwą adaptacyjną zaletą tej formy jest to, że jest to efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także ułatwia cyrkulację powietrza między warstwami, ale wtedy trzeba zapytać , dlaczego nie jest to sposób bardziej powszechny. "
Opracowano na podstawie:
Live Science, Nobody Knows Why These Bees Built a Spiral Nest, https://www.livescience.com/61492-spiral-bee-hive-australian-stingless-bee.html, Data publikacji: 2018.01.22, Data odczytu: 2018.01.23
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2355
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!