Portal Pszczelarski

Pszczoły bezżądłowe - melipony

Na zdjęciu: Meliponula ferruginea. Źródło: en.wikipedia.org/wiki/File:Meliponula_ferruginea.jpg Autor zdjęcia: Muhammad Mahdi Karim

pszczoły bezżądłowe melipony występowanie pszczół bezżądłowych występowanie meliponów hodowla pszczół bezżądłowych hodowla meliponów

Pszczoły bezżądłowe – melipony

Choć pszczoły kojarzą nam się z produkcją miodu i bolesnym żądleniem, warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje pszczół są wyposażone w żądła. W niektórych regionach świata możemy spotkać pszczoły, które mają uwsteczniony aparat żądłowy. Czyli nie mają żądeł, co, oczywiście, nie oznacza, że są całkowicie bezbronne.

Pszczoły bezżądłowe, czyli melipony, występują w klimacie międzyzwrotnikowym i podzwrotnikowym w Azji, Ameryce, Afryce i Australii. Do meliponów zalicza się aż 250 gatunków, brak żądła nie jest więc czymś unikalnym i niespotykanym na skalę światową. Główną cechą, która łączy wszystkie gatunki, jest brak żądła. Natura jednak zadbała o to, by pszczoły mogły poradzić sobie z napastnikami. Jeśli zostaną zaatakowane, rozbiegają się po całym ciele napastnika, szybko odwracając role i zamieniając go w ofiarę. Zaczynają bowiem całą grupą podgryzać i szczypać ciało agresora za pomocą bardzo mocnych żuwaczek. Mogą też ciągnąć ofiarę za włoski na ciele – jeśli pszczół jest dużo, może to być nie tylko nieprzyjemne, ale też bolesne. Wiele pszczół bezżądłowych podczas obrony może też wyrzucać z jamy gębowej żrącą substancję, która uszkadza i parzy skórę napastnika. W miejscu, gdzie zostaje wyrzucona ciecz, tworzą się bolesne pęcherze. Z pozoru są podobne do ugryzienia komara, jednak swędzą dużo gorzej i dłużej się goją. Jedno jest pewne, agresor w przyszłości dwa razy się zastanowi, zanim zaatakuje te z pozoru bezbronne pszczoły.

Melipony są powszechnie hodowane w Ameryce Środkowej i Południowej. Wytwarzają smaczny miód, który w smaku jest dość egzotyczny w porównaniu do naszych krajowych gatunków. Jednak nie ma się co dziwić, pszczoły bezżądłowe zbierają nektar z kwiatów takich roślin, jak truskawki, arbuzy, mango, awokado czy owoce cytrusowe.

Zobacz również:

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9377

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan

2016-09-06 21:55:51

ekolodzy powinni wychodowaćtakie pszczoły zeby były odporne na opryski wykonywane przez nie douczonych i tepych rolników

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.