Portal Pszczelarski

Bunnings Warehouse rezygnuje ze sprzedaży środka zawierającego neonikotynoidy

Pole rzepaku.

pszczelarstwo na świecie Bunnings Warehouse neonikotynoidy

Firma Bunnings Warehouse ogłosiła, że zamierza usunąć z półek środek zawierający neonikotynoidy, ponieważ badania sugerują, że może być to szkodliwe dla pszczół. Sprzedaż wstrzymano w Australii i Wielkiej Brytanii, a niedługo również w Irlandii i Nowej Zelandii. 

Bunnings to sieć marketów bardzo popularna w Australii i niektórych krajach anglosaskich. Sklepy oferują narzędzia, materiały do warsztatu oraz sprzęt do ogrodu. Sieć posiada ponad 300 sklepów w różnych rejonach świata.

Wstrzymanie sprzedaży danego środka z uwagi na zawartość szkodliwych neonikotynoidów to pierwszy taki przypadek wśród wielkich firm handlowych. Co prawda, badania w tym temacie nie są jednoznaczne, nawet niektórzy pszczelarze podchodzą do tego tematu sceptycznie, ale ruch naturalnego rolnictwa jest coraz bardziej popularny. Krok jednej z większych sieci handlowych może być niezwykle ważny w walce o zmniejszenie ilości pestycydów stosowanych w rolnictwie. 

Informacyjny portal z Nowej Zelandii - NewsHub informuje, że w ogrodzie botanicznym w Auckland, gdzie od 15 lat nie stosuje się żadnych chemicznych środków ochrony roślin, pszczoły radzą sobie bardzo dobrze. Wielu tamtejszych rolników i ogrodników zainteresowanych jest również rezygnacją ze szkodzących środowisku substancji.

W Australii prawie 30 000 osób podpisało petycję wzywającą Bunnings Warehouse do zaprzestania sprzedaży pestycydów zwanych neonikotynoidami. Posunięcie to jest reakcją na badania z Europy, które wykazały, że pozostałości tych substancji mają negatywny wpływ na reprodukcję pszczół. 

W wydanym oświadczeniu, Bunnings Warehouse zaznacza, że jest po stronie bezpiecześciwa i usunie z półek produkty, takie jak Yates Confidor. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie medialne związane z tą decyzją, można podejrzewać, że w niedługim czasie również inne firmy zdecydują się na podobny krok.

Opracowano na podstawie:

NewsHub, Bunnings bans pesticide found to be harmful to bees, http://www.newshub.co.nz/home/new-zealand/2018/01/bunnings-bans-pesticide-found-to-be-harmful-to-bees.html, Data publikacji: 2018.01.15, Data odczytu: 2018.01.16

Czytaj również:

Kolejny gigant spożywczy dołączy do Bunnings i wycofa ze sprzedaży Yates ConfidorLiczba wyświetleń artykułu: 755

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.