Portal Pszczelarski

Kolejny gigant spożywczy dołączy do Bunnings i wycofa ze sprzedaży Yates Confidor

Kłos zboża i mak.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii Bunnings Warehouse Woolworths neonikotynoidy Yates Confidor

We wtorek gigant spożywczy Woolworths ogłosił, że dołącza do Bunnings Warehouse, wprowadzając produkt Yates Confidor do klasy pestycydów, która według niektórych międzynarodowych badań szkodzi przetrwaniu kolonii pszczół miodnych. Rzecznik Woolworths powiedział, że firma zaprzestanie sprzedaży produktu od końca czerwca.

Chemia była kiedyś postrzegana jako mająca największą skuteczność w zakresie ochrony środowiska. Jednak liczne badania w Europie wykazały, że substancje chemiczne trafiają również do nektaru i pyłków, którymi żywią się pszczoły i mogą zagrozić przetrwaniu kolonii pszczół miodnych. 

Zanieczyszczenie pestycydami stwierdzono również w miodzie, a Unia Europejska zakazała już ich stosowania w uprawach kwiatowych. W ubiegłym roku brytyjski sekretarz ds. Środowiska, Michael Gove, poparł całkowity zakaz stosowania pestycydów na polach w całej Europie. 

W tym miesiącu australijska agencja rządowa odpowiedzialna rejestrację chemikaliów rolniczych i weterynaryjnych oświadczyła, że "nie planuje przeglądu stosowania neonikotynoidów", ponieważ populacja pszczół miodnych w Australii nie spada. W mediach natomiast dyskutowano o wielu badaniach, w których znaleziono pozostałości chemiczne w miodzie. Sugeruje się związek między stosowaniem neonikotynoidów a pogarszającym się zdrowiem pszczół miodnych.

W oświadczeniu producenta Yates podkreślano, że "w przeciwieństwie do niektórych innych krajów, australijskie populacje pszczół miodnych nie są w stanie upadku, a Australia stosuje solidne środki regulacyjne i nadzorcze w celu monitorowania tego problemu". Firma broni się tym, iż produkty neonikotynoidowe były stosowane w ogrodach australijskich od ponad 20 lat i nie nastąpiła redukcja populacji australijskich pszczół w tym czasie.

Opracowano na podstawie:

The Guardian, Woolworths to stop selling pesticide linked to global bee decline, https://www.theguardian.com/environment/2018/jan/23/woolworths-to-stop-selling-pesticide-linked-to-global-bee-decline, Data publikacji: 2018.01.23, Data odczytu: 2018.01.23

Czytaj również:

Bunnings Warehouse rezygnuje ze sprzedaży środka zawierającego neonikotynoidyLiczba wyświetleń artykułu: 684

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.