Hodowla czarnej pszczoły kampinoskiej według Davida Lutz’a
David Lutz jest ostatnim hodowcą ciemnej pszczoły Apis mellifera mellifera linii Kampinoskiej. Hodowca wysyła swój materiał hodowlany w wiele zakątków świata, jednak nadal znany jest jedynie w wąskiej grupie pszczelarzy. Wywiad z nim przeprowadził Jakub Jaroński. Tę ciekawą rozmowę opublikowano na stronie Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego "Wolne pszczoły".
Pan David opowiedział o początkach swojej pasji - o tym jak w dzieciństwie pomagał przy ulach, których w tamtym czasie w jego rodzinie było około 600. Sam zajął się pszczelarstwem w Polsce w 1992 roku. Jego pierwsze pszczoły żyły na balkonie, a pierwszy rój znalazł na drzewnie koło swojego bloku przy ulicy Inflandzkiej w Warszawie. Dopiero po jakimś czasie zaczęła się jego przygoda z hodowlą pszczoły Kampinoskiej. W tamtym czasie istniało około 2500 rodzin pszczelich tego gatunku, i aż 100 hodowców. W tym momencie Pan Dawid Lutz jest ostatnim z nich.
Rozmówca opowiedział też o tym, w jaki sposób udaje mu się utrzymać swoje rodziny w dobrej kondycji. Hodowla odbywa się tylko z matek, które przeżyły co najmniej trzy lata (zwykle mają one od 3 do 5 lat), a cały system selekcji na jakim opiera się hodowla Pana Davida stosowany był od lat jeszcze w Alzacji, gdzie mieszkał on za młodu. Matki Kampinoskie unasienniane są przede wszystkim sztucznie, ponieważ należy je chronić przez obcymi rasami. Każda z córek jest też badana morfometrycznie.
Pan David Lutz od 16 lat nie leczy swoich pszczół "medykamentami". Co prawda, podaje on naturalne preparaty, jednakże nie za bardzo chciał zdradzać swoje tajemnice w wywiadzie. W tej pasiece nie stosuje się również żadnych testów na higieniczność czy grooming, a zamiast probiotyków stosuje się serwatkę - po prostu, przeżywają tylko zdrowe pszczoły.
Hodowca ma aktualnie około 180 uli i wysyła swoje matki do Portugalii, Hiszpanii oraz do Francji.
Opracowano na podstawie:
Stowarzyszenie Pszczelarstwa Naturalnego Wolne Pszczoły, Rozmowa z Panem Davidem Lutz’em o hodowli czarnej pszczoły Kampinoskiej., http://wolnepszczoly.org/rozmowa-z-panem-davidem-lutzem-o-hodowli-czarnej-pszczoly-kampinoskiej/#more-1618, Data publikacji: 2018.01.13, Data odczytu: 2018.01.15
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 7049
Komentarze z forum pszczelarskiego
Bikej0909 2018-01-26 10:36:25
PANIE AUTORZE HELLOL
eryk16 2018-01-26 19:36:08
Salmon 2019-02-26 23:03:21
W taki razie ja jestem drugą osobą i kilkanaście innych pszczelarzy będących w programie ochrony pszczoły Kampinoskiej prowadzonej przez :
Pasieka Hodowlana KRIR jest spółką założoną przez Krajową Radę Izb Rolniczych będącą krajową reprezentacją samorządu rolniczego. Spółka została zawiązana w grudniu 2013 r. w celu utrzymania hodowli polskich ras zachowawczych pszczół.
Trochę więcej wysiłku drogi autorze tego artykułu zwłaszcza że powielasz nie prawdę .
Lukasz_Baniak 2019-03-05 07:01:14