Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Komisja Europejska zaczyna konsultacje publiczne na temat owadów zapylających 2018

Martwa pszczoła miodna.

pszczelarstwo na świecie zapylacze owady zapylające

Komisja Europejska zainteresowała się tematem spadku liczebności pszczół oraz innych owadów zapylających. Konsultacje społeczne mają na celu ustalenie kierunku działań powstrzymujących owe zjawisko.

Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej został udostępniony formularz, za pomocą którego każdy może wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Kwestionariusz jest dostępny w 23 językach, w tym w polskim. Zgodnie z instrukcja, wypełnienie go nie zajmuje więcej niż 20 minut i w każdym momencie można zapisać stan i przerwać jego wypełnianie. Formularz będzie dostępny do 5 kwietnia 2018 roku.

Zarówno komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella , jak i Komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan są zdania, że jest to ostatni moment na faktyczne rozpoczęcie działań w celu ochrony owadów zapylających. Obydwaj przyznali, iż "nie możemy sobie pozwolić na dalsza utratę zapylaczy w środowisku, bo w innym wypadku zarówno my, jak i przyszłe pokolenia słono za to zapłacimy."

Zgodnie z Europejska Czerwoną Listą - prawie 1 na 10 gatunków pszczół i motyli jest zagrożonych wyginięciem. Aby temu zaradzić, Komisja zamierza opracować i wprowadzić europejską inicjatywę dotyczącą owadów zapylających. Dlatego tak ważna jest inicjatywa konsultacji społecznych w tym zakresie.

Formularz w języku angielskim dostępny jest po kliknięciu TUTAJ. W przypadku konieczności zmiany języka, należy po otwarciu strony, w prawej kolumnie zmienić język ("Languages") z "EN-English" na "PL-Polski".

Opracowano na podstawie:

Komisja Europejska, Public consultation on actions to halt the decline of bees and other pollinators, https://ec.europa.eu/info/news/commission-launches-public-consultation-actions-halt-decline-bees-and-other-pollinators_pl, Data publikacji: 2018.01.11, Data odczytu: 2018.01.12

Czytaj również:

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UELiczba wyświetleń artykułu: 2735

Komentarze z forum pszczelarskiego

wiesiek451961 2018-01-24 22:54:41

Komisja jak zwykle zajmuje się tematem trochę za późno. W tej chwili potrzeba konkretnych działań, a komisja zaczyna dyskusję a kiedy działania. W tej chwili nie czas na konsultacje, pszczelarstwo oczekuje solidnego wsparcia.

oro54 2018-01-25 20:22:28

Tak, to nie działa w Parlamencie Europejskim. Wsparcie jakie jest, będzie trwało do roku 2020. Nowe warunki i rodzaje wsparcia dla pszczelarstwa europejskiego wypracowane zostaną i ogłoszone na rok 2021 i dalsze lata.  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.