Portal Pszczelarski

Komisja Europejska zaczyna konsultacje publiczne na temat owadów zapylających 2018

Martwa pszczoła miodna.

pszczelarstwo na świecie zapylacze owady zapylające

Komisja Europejska zainteresowała się tematem spadku liczebności pszczół oraz innych owadów zapylających. Konsultacje społeczne mają na celu ustalenie kierunku działań powstrzymujących owe zjawisko.

Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej został udostępniony formularz, za pomocą którego każdy może wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Kwestionariusz jest dostępny w 23 językach, w tym w polskim. Zgodnie z instrukcja, wypełnienie go nie zajmuje więcej niż 20 minut i w każdym momencie można zapisać stan i przerwać jego wypełnianie. Formularz będzie dostępny do 5 kwietnia 2018 roku.

Zarówno komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella , jak i Komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan są zdania, że jest to ostatni moment na faktyczne rozpoczęcie działań w celu ochrony owadów zapylających. Obydwaj przyznali, iż "nie możemy sobie pozwolić na dalsza utratę zapylaczy w środowisku, bo w innym wypadku zarówno my, jak i przyszłe pokolenia słono za to zapłacimy."

Zgodnie z Europejska Czerwoną Listą - prawie 1 na 10 gatunków pszczół i motyli jest zagrożonych wyginięciem. Aby temu zaradzić, Komisja zamierza opracować i wprowadzić europejską inicjatywę dotyczącą owadów zapylających. Dlatego tak ważna jest inicjatywa konsultacji społecznych w tym zakresie.

Formularz w języku angielskim dostępny jest po kliknięciu TUTAJ. W przypadku konieczności zmiany języka, należy po otwarciu strony, w prawej kolumnie zmienić język ("Languages") z "EN-English" na "PL-Polski".

Opracowano na podstawie:

Komisja Europejska, Public consultation on actions to halt the decline of bees and other pollinators, https://ec.europa.eu/info/news/commission-launches-public-consultation-actions-halt-decline-bees-and-other-pollinators_pl, Data publikacji: 2018.01.11, Data odczytu: 2018.01.12

Czytaj również:

KR PE rozpoczyna walkę o wzrost populacji pszczół w UE



Liczba wyświetleń artykułu: 3137

Komentarze z forum pszczelarskiego

wiesiek451961 2018-01-24 22:54:41

Komisja jak zwykle zajmuje się tematem trochę za późno. W tej chwili potrzeba konkretnych działań, a komisja zaczyna dyskusję a kiedy działania. W tej chwili nie czas na konsultacje, pszczelarstwo oczekuje solidnego wsparcia.

oro54 2018-01-25 20:22:28

Tak, to nie działa w Parlamencie Europejskim. Wsparcie jakie jest, będzie trwało do roku 2020. Nowe warunki i rodzaje wsparcia dla pszczelarstwa europejskiego wypracowane zostaną i ogłoszone na rok 2021 i dalsze lata.



  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Pszczelarz a faktura VAT RR

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie