Portal Pszczelarski

Nowoczesna uprawa roli we współpracy z pszczołami - to się opłaci!

Ule na polu.

pszczelarstwo w Polsce współpraca rolniczo-pszczelarska

Współpraca między rolnikami a pszczelarzami może zaowocować zwiększeniem wydajności upraw. Badania wykazują, że dzięki ulom znajdującym się w sadach lub w okolicy pól wydajność upraw i zbiorów wzrasta.

Jak możemy przeczytać na portalu Top Agrar, populacja ludzi z roku na rok wciąż wzrasta, niestety nie idzie to w parze ze wzrostem wielkości terenów nadających się do uprawy. Zwiększenie liczby ludności owocuje zwiększonym zapotrzebowaniem na żywność, więc jedynym wyjściem z sytuacji jest praca nad polepszeniem efektywności upraw. I tym największa rolę do odegrania mają zapylacze.

Problemem na płaszczyźnie porozumienia między rolnikiem a pszczelarzem będzie przede wszystkim stosowanie środków ochrony roślin. Współczesne rolnictwo nie istnieje bez środków chemicznych, a te niestety są w stanie bardzo zaszkodzić owadom zapylającym. Z tego powodu w Belgi wdrożono już projekt nowoczesnej uprawy roli oraz rozpoczęto badania nad wpływem dzikich owadów na zbiory w sadzie gruszowym. W miejscowości Hof ten Bach, w jednym z gospodarstw zdecydowano się na eliminację mszyc, gąsienic, muszek i rybika cukrowego w sposób naturalny, tj. poprzez ustawienie budek dla skorków, które są ich naturalnymi wrogami. Ponadto zaaranżowano specjalnie ukwiecone tereny w okolicy upraw, które maja za zadanie aktywizować owady zapylające.

Co więcej, Niemcy również pracują nad nowoczesnymi modelami uprawy roli. Prowadzone SA tam badania mające na celu zweryfikowanie czy występowanie kwiatów miodojanych wsadach powoduje unicestwienie szkodników drzew owocowych. Publikacje badań w tym temacie zapowiedziano na rok 2019.

Opracowano na podstawie: 

Top Agrar, Chcesz zwiększyć wydajność upraw? Zaproś do współpracy robotnice., https://www.topagrar.pl/articles/strefa-kobiet/chcesz-zwiekszyc-wydajnosc-upraw-zapros-do-wspolpracy-robotnice/, Data publikacji: 2018.01.08, Data odczytu: 2018.01.08

Skorzystaj:

Współpraca rolno-pszczelarska (ogłoszenia)

Czytaj również:

Współpraca rolniczo-pszczelarska



Liczba wyświetleń artykułu: 1521

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę