Portal Pszczelarski

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Na zdjęciu: pszczelarz na polu słoneczników. Źródło zdjęcia: thehoneygatherers.com/images3.1/stock/Anglais/5Bee-predators-honeybee/Bee-predators-Honeybee05.jpg

współpraca rolniczo-pszczelarska pszczelarz rolnik zapylanie roślin pszczoła zapylaczka

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Pewien lokalny, ale przy tym wybitny znawca pszczół przy każdej możliwej okazji powtarza, że rolnictwo oparte jest na pszczołach. I ma w tym sporo racji – pszczoły bowiem nie tylko wytwarzają miód, ale przede wszystkim zapylają rośliny – także te uprawne.

Zarówno rolnictwo, jak i pszczelarstwo, to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale przede wszystkim sposób na życie i ogromna pasja. Co więcej, są one ze sobą dość ściśle związane. To dlatego tak ważna jest współpraca rolniczo-pszczelarska. Pszczoły zapylają rośliny na polu i mają realny wpływ na zwiększenie objętości i jakości plonów uzyskiwanych przez rolnika. Dla pszczelarza natomiast bliska odległość pól uprawnych czy sadów to gwarancja, że pszczoły będą zbierały wysokowartościowy nektar i pyłek, a więc także wzrośnie produkcja w pasiece.

Zwiększanie plonów przez zapylanie
Z ciężkiej pracy pszczół bardzo chętnie korzystają właściciele wielkich sadów towarowych, którzy kupują od pszczelarzy usługę zapylania. Polega to na tym, że na terenie sadów ustawiana jest konkretna liczba uli z rodzinami pszczelarskimi. Taka forma wspierania rolnictwa i sadownictwa przez właścicieli pasiek jest od lat stosowana na całym świecie, także w Polsce. Duża liczba kwitnących drzew w pobliżu uli zwiększa prawdopodobieństwo, że to właśnie z ich nektaru i pyłku skorzystają pszczoły. Nawet wtedy, jeśli w tym samym czasie i całkiem niedaleko kwitną też inne rośliny, bardziej przez pszczoły preferowane. Dlaczego sadownicy tak chętnie korzystają z usług pszczół? Bo większość z nich na własnej skórze, czyli plonach sprawdziła, że przy braku odpowiedniej liczby pszczół na terenie sadów uzyskiwane plony są zdecydowanie niższe i gorsze jakościowo. Im więcej rady pszczoła zapylaczka odwiedzi kwiatek, tym większy i bardziej dorodny będzie późniejszy owoc.

Aby pszczoły nie były podtruwane
Niestety, ta bliskość rolników i pszczelarzy może być kłopotliwa dla tych drugich. Jest to związane z postępującą chemizacją rolnictwa i sadownictwa. Podczas oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin nektar kwiatowy może zawierać duże stężenie toksyn, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia pszczół. A co za tym idzie – pszczoły nie spełnią swojej roli zapylającej, bo po pierwszych odwiedzinach na kwiecie mogą już do niego nie wrócić. Po prostu – zatrują się i stracą zdolności do pracy lub padną, co będzie dla pszczelarza realną stratą.

Czy można to jakoś rozwiązać? Wielu pszczelarzy i rolników znalazło drogę wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji. Rolnicy po prostu informują właścicieli uli o terminie prowadzenia oprysków, dzięki czemu pszczelarze mają czas, by zabrać ule w bezpieczne miejsce. Jeszcze lepsze efekty byłyby, gdyby rolnicy w większości zaczęli korzystać z dobrych praktyk w zakresie ochrony roślin. Niestety, w tym temacie jest jeszcze wiele do zrobienia. Nowoczesne rolnictwo jest dziś bowiem nastawione na efekt i zysk, bez względu na to, jakie koszty (zupełnie niefinansowe) trzeba przy tym ponieść. I to właśnie jest miejsce do dalszego dialogu między rolnikami a pszczelarzami. Obie branże są niejako na siebie skazane, więc okazji do rozmów i szukania rozwiązań na pewno nie zabraknie.

Opracowano na podstawie:
Ryszard Pałach, Bez pszczół nie da się żyć, „Rolnicze ABC” 2008, nr 4, s. 16-17

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Przyczyny ginięcia pszczół

Komu potrzebna jest pszczoła miodna?

Rola pszczół miodnych w zapylaniu roślin

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7450

Komentarze z forum pszczelarskiego

mlody_pszczelarz 2014-04-30 22:55:13

to juz tyle artykulow jest? wow  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXXVII Dni Otwartych Drzwi w Mikołowie 2016

Wiosenne szkolenie SPP Polanka

Kurs pszczelarski w Krakowie 2017

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski