Portal Pszczelarski

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Na zdjęciu: pszczelarz na polu słoneczników. Źródło zdjęcia: thehoneygatherers.com/images3.1/stock/Anglais/5Bee-predators-honeybee/Bee-predators-Honeybee05.jpg

współpraca rolniczo-pszczelarska pszczelarz rolnik zapylanie roślin pszczoła zapylaczka

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Pewien lokalny, ale przy tym wybitny znawca pszczół przy każdej możliwej okazji powtarza, że rolnictwo oparte jest na pszczołach. I ma w tym sporo racji – pszczoły bowiem nie tylko wytwarzają miód, ale przede wszystkim zapylają rośliny – także te uprawne.

Zarówno rolnictwo, jak i pszczelarstwo, to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale przede wszystkim sposób na życie i ogromna pasja. Co więcej, są one ze sobą dość ściśle związane. To dlatego tak ważna jest współpraca rolniczo-pszczelarska. Pszczoły zapylają rośliny na polu i mają realny wpływ na zwiększenie objętości i jakości plonów uzyskiwanych przez rolnika. Dla pszczelarza natomiast bliska odległość pól uprawnych czy sadów to gwarancja, że pszczoły będą zbierały wysokowartościowy nektar i pyłek, a więc także wzrośnie produkcja w pasiece.

Zwiększanie plonów przez zapylanie
Z ciężkiej pracy pszczół bardzo chętnie korzystają właściciele wielkich sadów towarowych, którzy kupują od pszczelarzy usługę zapylania. Polega to na tym, że na terenie sadów ustawiana jest konkretna liczba uli z rodzinami pszczelarskimi. Taka forma wspierania rolnictwa i sadownictwa przez właścicieli pasiek jest od lat stosowana na całym świecie, także w Polsce. Duża liczba kwitnących drzew w pobliżu uli zwiększa prawdopodobieństwo, że to właśnie z ich nektaru i pyłku skorzystają pszczoły. Nawet wtedy, jeśli w tym samym czasie i całkiem niedaleko kwitną też inne rośliny, bardziej przez pszczoły preferowane. Dlaczego sadownicy tak chętnie korzystają z usług pszczół? Bo większość z nich na własnej skórze, czyli plonach sprawdziła, że przy braku odpowiedniej liczby pszczół na terenie sadów uzyskiwane plony są zdecydowanie niższe i gorsze jakościowo. Im więcej rady pszczoła zapylaczka odwiedzi kwiatek, tym większy i bardziej dorodny będzie późniejszy owoc.

Aby pszczoły nie były podtruwane
Niestety, ta bliskość rolników i pszczelarzy może być kłopotliwa dla tych drugich. Jest to związane z postępującą chemizacją rolnictwa i sadownictwa. Podczas oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin nektar kwiatowy może zawierać duże stężenie toksyn, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia pszczół. A co za tym idzie – pszczoły nie spełnią swojej roli zapylającej, bo po pierwszych odwiedzinach na kwiecie mogą już do niego nie wrócić. Po prostu – zatrują się i stracą zdolności do pracy lub padną, co będzie dla pszczelarza realną stratą.

Czy można to jakoś rozwiązać? Wielu pszczelarzy i rolników znalazło drogę wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji. Rolnicy po prostu informują właścicieli uli o terminie prowadzenia oprysków, dzięki czemu pszczelarze mają czas, by zabrać ule w bezpieczne miejsce. Jeszcze lepsze efekty byłyby, gdyby rolnicy w większości zaczęli korzystać z dobrych praktyk w zakresie ochrony roślin. Niestety, w tym temacie jest jeszcze wiele do zrobienia. Nowoczesne rolnictwo jest dziś bowiem nastawione na efekt i zysk, bez względu na to, jakie koszty (zupełnie niefinansowe) trzeba przy tym ponieść. I to właśnie jest miejsce do dalszego dialogu między rolnikami a pszczelarzami. Obie branże są niejako na siebie skazane, więc okazji do rozmów i szukania rozwiązań na pewno nie zabraknie.

Opracowano na podstawie:
Ryszard Pałach, Bez pszczół nie da się żyć, „Rolnicze ABC” 2008, nr 4, s. 16-17

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Przyczyny ginięcia pszczół

Komu potrzebna jest pszczoła miodna?

Rola pszczół miodnych w zapylaniu roślin

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6868

Komentarze z forum pszczelarskiego

mlody_pszczelarz 2014-04-30 22:55:13

to juz tyle artykulow jest? wow  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zostań bohaterem pszczół