Badania prof. Berenbaum wykazały, że niektóre pestycydy przyciągają pszczoły

Słonecznik na tle pola z facelią błękitną.

pszczelarstwo w USA May Roberta Berenbaum kwertecyna syrop cukrowy glifosat chlorotalonil

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign wykazały, że pszczoły mające do wyboru zwykły syrop cukrowy, oraz syrop cukrowy zawierający fungicyd, wybierają zwykle ten drugi. Jest to niepokojące odkrycie, ponieważ jest to związek toksyczny. Wcześniejsze badania potwierdziły powiązanie między wykorzystaniem fungicydów a obecnością pasożytów u trzmieli.

Fungicydy, są to grzybobójcze środki stosowane na szeroką skalę w ochronie upraw. Służyć mogą również do dezynfekcji gleby oraz powierzchni magazynowych. Ludzie zakładają, że środki te wpływają jedynie na grzyby, ale - jak mówi prof. May Berenbaum, która kierowała nowymi badaniami – grzyby mają o wiele więcej wspólnego ze zwierzętami, a co za tym idzie, środki wpływające na procesy fizjologiczne u grzybów, mogą również potencjalnie wpływać na zwierzęta, w tym też na owady.

Niektórzy naukowcy dowodzili, że pszczoły mogą być mniej podatne na szkodliwe chemikalia, ponieważ są w stanie wykrywać potencjalne toksyczne środki w środowisku i ich unikać. Już w 2015 roku przeprowadzono badania, które pokazały, że europejskie pszczoły miodne i co najmniej jeden gatunek trzmieli w rzeczywistości preferują pokarm skażony pestycydami. Badania prof. May Roberta Berenbaum polegały na ustawieniu dwóch poideł. Jeden z nich zawierał syrop cukrowy z dodatkiem badanej substancji chemicznej. Żerujące pszczoły mogły swobodnie latać z jednego podajnika do drugiego wybierając odpowiadający im pożytek.

Badania wykazały, że pszczoły miodne wybierają kwercetynę we wszystkich podanych stężeniach, co akurat nie dziwi, gdyż jest to związek występujący naturalnie w nektarze i pyłku. Ku zaskoczeniu naukowców pszczoły preferowały również syrop cukrowy z dodatkiem glifosatu (do stężenia 10 części na miliard) oraz chlorotalonilu (0,5 i 50 części na miliard).

Nowe wyniki są niepokojące, szczególnie w świetle badań pokazujących, że ekspozycja na fungicydy zaburza zdolność pszczół miodnych do metabolizowania środków stosowanych przez pszczelarzy do zabijania pasożytniczych roztoczy warrozy, które atakują ich pszczoły.

"Dawka determinuje truciznę." - powiedziała prof. Berenbaum. "Jeśli twoja zdolność do metabolizowania trucizn jest zagrożona, wtedy dawka terapeutyczna może stać się toksyczną dawką. I wydaje się, że to się dzieje, gdy pszczoły miodne spotykają się z wieloma pestycydami jednocześnie.

Opracowano na podstawie:

Illinois news bureau, Agricultural fungicide attracts honey bees, study finds, https://news.illinois.edu/view/6367/598033, Data publikacji: 2018.01.08, Data odczytu: 2018.01.09

Czytaj również:

Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świataLiczba wyświetleń artykułu: 224

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.