Portal Pszczelarski

Badania prof. Berenbaum wykazały, że niektóre pestycydy przyciągają pszczoły

Słonecznik na tle pola z facelią błękitną.

pszczelarstwo w USA May Roberta Berenbaum kwertecyna syrop cukrowy glifosat chlorotalonil

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign wykazały, że pszczoły mające do wyboru zwykły syrop cukrowy, oraz syrop cukrowy zawierający fungicyd, wybierają zwykle ten drugi. Jest to niepokojące odkrycie, ponieważ jest to związek toksyczny. Wcześniejsze badania potwierdziły powiązanie między wykorzystaniem fungicydów a obecnością pasożytów u trzmieli.

Fungicydy, są to grzybobójcze środki stosowane na szeroką skalę w ochronie upraw. Służyć mogą również do dezynfekcji gleby oraz powierzchni magazynowych. Ludzie zakładają, że środki te wpływają jedynie na grzyby, ale - jak mówi prof. May Berenbaum, która kierowała nowymi badaniami – grzyby mają o wiele więcej wspólnego ze zwierzętami, a co za tym idzie, środki wpływające na procesy fizjologiczne u grzybów, mogą również potencjalnie wpływać na zwierzęta, w tym też na owady.

Niektórzy naukowcy dowodzili, że pszczoły mogą być mniej podatne na szkodliwe chemikalia, ponieważ są w stanie wykrywać potencjalne toksyczne środki w środowisku i ich unikać. Już w 2015 roku przeprowadzono badania, które pokazały, że europejskie pszczoły miodne i co najmniej jeden gatunek trzmieli w rzeczywistości preferują pokarm skażony pestycydami. Badania prof. May Roberta Berenbaum polegały na ustawieniu dwóch poideł. Jeden z nich zawierał syrop cukrowy z dodatkiem badanej substancji chemicznej. Żerujące pszczoły mogły swobodnie latać z jednego podajnika do drugiego wybierając odpowiadający im pożytek.

Badania wykazały, że pszczoły miodne wybierają kwercetynę we wszystkich podanych stężeniach, co akurat nie dziwi, gdyż jest to związek występujący naturalnie w nektarze i pyłku. Ku zaskoczeniu naukowców pszczoły preferowały również syrop cukrowy z dodatkiem glifosatu (do stężenia 10 części na miliard) oraz chlorotalonilu (0,5 i 50 części na miliard).

Nowe wyniki są niepokojące, szczególnie w świetle badań pokazujących, że ekspozycja na fungicydy zaburza zdolność pszczół miodnych do metabolizowania środków stosowanych przez pszczelarzy do zabijania pasożytniczych roztoczy warrozy, które atakują ich pszczoły.

"Dawka determinuje truciznę." - powiedziała prof. Berenbaum. "Jeśli twoja zdolność do metabolizowania trucizn jest zagrożona, wtedy dawka terapeutyczna może stać się toksyczną dawką. I wydaje się, że to się dzieje, gdy pszczoły miodne spotykają się z wieloma pestycydami jednocześnie.

Opracowano na podstawie:

Illinois news bureau, Agricultural fungicide attracts honey bees, study finds, https://news.illinois.edu/view/6367/598033, Data publikacji: 2018.01.08, Data odczytu: 2018.01.09

Czytaj również:

Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świataLiczba wyświetleń artykułu: 1119

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.