Portal Pszczelarski

Badania prof. Berenbaum wykazały, że niektóre pestycydy przyciągają pszczoły

Słonecznik na tle pola z facelią błękitną.

pszczelarstwo w USA May Roberta Berenbaum kwertecyna syrop cukrowy glifosat chlorotalonil

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign wykazały, że pszczoły mające do wyboru zwykły syrop cukrowy, oraz syrop cukrowy zawierający fungicyd, wybierają zwykle ten drugi. Jest to niepokojące odkrycie, ponieważ jest to związek toksyczny. Wcześniejsze badania potwierdziły powiązanie między wykorzystaniem fungicydów a obecnością pasożytów u trzmieli.

Fungicydy, są to grzybobójcze środki stosowane na szeroką skalę w ochronie upraw. Służyć mogą również do dezynfekcji gleby oraz powierzchni magazynowych. Ludzie zakładają, że środki te wpływają jedynie na grzyby, ale - jak mówi prof. May Berenbaum, która kierowała nowymi badaniami – grzyby mają o wiele więcej wspólnego ze zwierzętami, a co za tym idzie, środki wpływające na procesy fizjologiczne u grzybów, mogą również potencjalnie wpływać na zwierzęta, w tym też na owady.

Niektórzy naukowcy dowodzili, że pszczoły mogą być mniej podatne na szkodliwe chemikalia, ponieważ są w stanie wykrywać potencjalne toksyczne środki w środowisku i ich unikać. Już w 2015 roku przeprowadzono badania, które pokazały, że europejskie pszczoły miodne i co najmniej jeden gatunek trzmieli w rzeczywistości preferują pokarm skażony pestycydami. Badania prof. May Roberta Berenbaum polegały na ustawieniu dwóch poideł. Jeden z nich zawierał syrop cukrowy z dodatkiem badanej substancji chemicznej. Żerujące pszczoły mogły swobodnie latać z jednego podajnika do drugiego wybierając odpowiadający im pożytek.

Badania wykazały, że pszczoły miodne wybierają kwercetynę we wszystkich podanych stężeniach, co akurat nie dziwi, gdyż jest to związek występujący naturalnie w nektarze i pyłku. Ku zaskoczeniu naukowców pszczoły preferowały również syrop cukrowy z dodatkiem glifosatu (do stężenia 10 części na miliard) oraz chlorotalonilu (0,5 i 50 części na miliard).

Nowe wyniki są niepokojące, szczególnie w świetle badań pokazujących, że ekspozycja na fungicydy zaburza zdolność pszczół miodnych do metabolizowania środków stosowanych przez pszczelarzy do zabijania pasożytniczych roztoczy warrozy, które atakują ich pszczoły.

"Dawka determinuje truciznę." - powiedziała prof. Berenbaum. "Jeśli twoja zdolność do metabolizowania trucizn jest zagrożona, wtedy dawka terapeutyczna może stać się toksyczną dawką. I wydaje się, że to się dzieje, gdy pszczoły miodne spotykają się z wieloma pestycydami jednocześnie.

Opracowano na podstawie:

Illinois news bureau, Agricultural fungicide attracts honey bees, study finds, https://news.illinois.edu/view/6367/598033, Data publikacji: 2018.01.08, Data odczytu: 2018.01.09

Czytaj również:

Pestycydy w 75% próbek miodów z całego świata



Liczba wyświetleń artykułu: 1605

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.