168 słoików miodu z etykietą Skarby Polesia zatrzymano na granicy
Koniec 2017 roku był pracowity dla celników w Dorohusku, poza udaremnieniem przemytu podrobionej odzieży termoaktywnej i okularów przeciwsłonecznych, wykryto próbę przewiezienia dużej partii miodu wielokwiatowego wraz z mieszankami ziołowymi niewiadomego pochodzenia.
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie poinformowała, iż obywatel Polski starał się przewieźć przez granicę 168 słoiczków miodu pszczelego opatrzonych etykietą "Skarby Polesia". Ponadto posiadał on 318 opakowań mieszanek ziołowych. Wartość przewożonych towarów oszacowano na 1500 zł. Zatrzymany bronił się twierdzeniem, że posiadany towar wwozi do kraju w celach badawczych i marketingowych. Krajowa Administracja Sądowa wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 maja 2017 roku w sprawie wykazu artykułów spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej, na tak zwany własny użytek można przewieźć aktualnie 500 kg miodu. Każda ilość powyżej tego limitu powinna przejść kontrolę jakości przeprowadzoną przez Inspekcje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Aktualizacja z dnia 16.01.2018 r.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi powodu zatrzymania słoików miodu, których waga po przeliczeniu była mniejsza niż 500 kg, podjęty został kontakt z Krajową Administracją Skarbową, Izbą Administracji Skarbowej w Lublinie w sprawie wyjaśnienia powodów wszczędzia postępowania karnego skarbowego przez Krajową Administrację Sądową. Poniżej prezentujemy bardzo szczegółowe wyjaśnienie sprawy.
0601-IWK.0610.9.2018.2
"Szanowna Pani Redaktor,
odpowiadając na Pani pytania informuję, że przede wszystkim należy mieć na względzie, że na granicy obowiązują określone procedury. Jeżeli ktoś przewozi jakiś towar – ma obowiązek zgłosić go do kontroli celno-skarbowej. W tym przypadku mężczyzna tego obowiązku nie dopełnił – nie zgłosił towarów przy kontroli i podjął próbę przemytu. Popełnił zatem wykroczenie skarbowe polegające na wprowadzeniu na obszar Unii Europejskiej bez zgłoszenia do kontroli celno-skarbowej miodu oraz mieszanek ziołowych. Mężczyzna przyznał się do ukrycia i własności przewożonych towarów. Zgodnie z przepisami prawa towar przemycany jest zatrzymywany przez służby graniczne.
Odrębną kwestią jest kwestia legalnego wwozu miodu przez podróżnych – a więc przy dopełnieniu warunku zgłoszenia towaru do kontroli celnej. Zasady wprowadzania produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych zostały uregulowane w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 206/2009 z dnia 5 marca 2009 r. w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 136/2004 (Dz. Urz. UE L 77 z 24.3.2009, str. 1 ze zmianami).
Rozporządzenie to ustanawia przepisy dotyczące wprowadzania do Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego o charakterze niehandlowym, które stanowią część bagażu podróżnych, są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych albo są zamawiane na odległość (na przykład pocztą elektroniczną, przez internet) i dostarczane konsumentom.
Na mocy tego rozporządzenia dozwolony jest wwóz niewielkich ilości produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym miodu) przeznaczonych do indywidualnego spożycia przez ludzi. Podróżni mogą wwozić do UE miód pochodzący np. z Ukrainy jedynie pod warunkiem , że jego łączna waga nie przekracza 2 kg na osobę.
Większe ilości miodu można wwozić jedynie wtedy, gdy spełniają one wymogi dotyczące przesyłek handlowych, które obejmują:
- wymogi dotyczące świadectw określone w odpowiednim urzędowym świadectwie weterynaryjnym WE,
- przedstawienie towarów, razem z właściwą dokumentacją, w punkcie kontroli granicznej upoważnionym do kontroli weterynaryjnej organom, w momencie wjazdu do UE (w ramach weterynaryjnej kontroli granicznej). Zastosowanie mają wtedy przepisy krajowe i unijne regulujące zasady kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do UE z państw trzecich.
W przypadku, gdy ilość przywożonego miodu wynosi co najmniej 500 kg i więcej, towar należy także poddać kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Należy również zaznaczyć, że przywóz towarów o charakterze handlowym odbywa się z zastosowaniem dokumentu zgłoszenia celnego."
Opracowano na podstawie:
Krajowa Administracja Skarbowa, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej, Pracowity koniec roku w Dorohusku, http://www.lubelskie.kas.gov.pl/lubelski-urzad-celno-skarbowy-w-bialej-podlaskiej/wiadomosci/aktualnosci, Data publikacji: 2018.01.04, Data odczytu: 2018.01.10
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5942
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2018-01-20 07:06:04
oro54 2018-01-20 15:59:34