Portal Pszczelarski

168 słoików miodu z etykietą Skarby Polesia zatrzymano na granicy

pszczelarstwo lubelskie miód miód wielokwiatowy Skarby Polesia przemyt miodu

Koniec 2017 roku był pracowity dla celników w Dorohusku, poza udaremnieniem przemytu podrobionej odzieży termoaktywnej i okularów przeciwsłonecznych, wykryto próbę przewiezienia dużej partii miodu wielokwiatowego wraz z mieszankami ziołowymi niewiadomego pochodzenia.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie poinformowała, iż obywatel Polski starał się przewieźć przez granicę 168 słoiczków miodu pszczelego opatrzonych etykietą "Skarby Polesia". Ponadto posiadał on 318 opakowań mieszanek ziołowych. Wartość przewożonych towarów oszacowano na 1500 zł. Zatrzymany bronił się twierdzeniem, że posiadany towar wwozi do kraju w celach badawczych i marketingowych. Krajowa Administracja Sądowa wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 maja 2017 roku w sprawie wykazu artykułów spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej, na tak zwany własny użytek można przewieźć aktualnie 500 kg miodu. Każda ilość powyżej tego limitu powinna przejść kontrolę jakości przeprowadzoną przez Inspekcje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. 

Aktualizacja z dnia 16.01.2018 r.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi powodu zatrzymania słoików miodu, których waga po przeliczeniu była mniejsza niż 500 kg, podjęty został kontakt z Krajową Administracją Skarbową, Izbą Administracji Skarbowej w Lublinie w sprawie wyjaśnienia powodów wszczędzia postępowania karnego skarbowego przez Krajową Administrację Sądową. Poniżej prezentujemy bardzo szczegółowe wyjaśnienie sprawy.

0601-IWK.0610.9.2018.2

"Szanowna Pani Redaktor,

odpowiadając na Pani pytania informuję, że przede wszystkim należy mieć na względzie, że na granicy obowiązują określone procedury. Jeżeli ktoś przewozi jakiś towar – ma obowiązek zgłosić go do kontroli celno-skarbowej. W tym przypadku mężczyzna tego obowiązku nie dopełnił – nie zgłosił towarów przy kontroli i podjął próbę przemytu. Popełnił zatem wykroczenie skarbowe polegające na wprowadzeniu na obszar Unii Europejskiej bez zgłoszenia do kontroli celno-skarbowej miodu oraz mieszanek ziołowych. Mężczyzna przyznał się do ukrycia i własności przewożonych towarów. Zgodnie z przepisami prawa towar przemycany jest zatrzymywany przez służby graniczne.

Odrębną kwestią jest kwestia legalnego wwozu miodu przez podróżnych – a więc przy dopełnieniu warunku zgłoszenia towaru do kontroli celnej. Zasady wprowadzania produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych zostały uregulowane w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 206/2009 z dnia 5 marca 2009 r. w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 136/2004 (Dz. Urz. UE L 77 z 24.3.2009, str. 1 ze zmianami).

Rozporządzenie to ustanawia przepisy dotyczące wprowadzania do Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego o charakterze niehandlowym, które stanowią część bagażu podróżnych, są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych albo są zamawiane na odległość (na przykład pocztą elektroniczną, przez internet) i dostarczane konsumentom.

Na mocy tego rozporządzenia dozwolony jest wwóz niewielkich ilości produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym miodu) przeznaczonych do indywidualnego spożycia przez ludzi. Podróżni mogą wwozić do UE miód pochodzący np. z Ukrainy jedynie pod warunkiem , że jego łączna waga nie przekracza 2 kg na osobę.

Większe ilości miodu można wwozić jedynie wtedy, gdy spełniają one wymogi dotyczące przesyłek handlowych, które obejmują:
- wymogi dotyczące świadectw określone w odpowiednim urzędowym świadectwie weterynaryjnym WE,
- przedstawienie towarów, razem z właściwą dokumentacją, w punkcie kontroli granicznej upoważnionym do kontroli weterynaryjnej organom, w momencie wjazdu do UE (w ramach weterynaryjnej kontroli granicznej). Zastosowanie mają wtedy przepisy krajowe i unijne regulujące zasady kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do UE z państw trzecich.

W przypadku, gdy ilość przywożonego miodu wynosi co najmniej 500 kg i więcej, towar należy także poddać kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Należy również zaznaczyć, że przywóz towarów o charakterze handlowym odbywa się z zastosowaniem dokumentu zgłoszenia celnego."

Opracowano na podstawie: 

Krajowa Administracja Skarbowa, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej, Pracowity koniec roku w Dorohusku, http://www.lubelskie.kas.gov.pl/lubelski-urzad-celno-skarbowy-w-bialej-podlaskiej/wiadomosci/aktualnosci, Data publikacji: 2018.01.04, Data odczytu: 2018.01.10

Czytaj również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce



Liczba wyświetleń artykułu: 5942

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-01-20 07:06:04

Dobrze wiedzieć, że legalnie można wwieźć do Unii Europejskiej 2 kg miodu. Myślałem, że spokojnie kilka słoików, a tu spora niespodzianka!

oro54 2018-01-20 15:59:34

Już "kocham" ten miód. Gotowy, etykietkowany, tylko jedno mnie interesuje przez kogo został wyprodukowany dla "Skarby Polesia" - Ukraina, Chiny czy może Indie. Ludzie kupujcie ekologiczne polskie miody, zbierane w centrum krainy Polesia przez małe pasieki.



  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie