Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Na zdjęciu: młotek sędziowski. Źródło zdjęcia: blog.oxbridgeapplications.com/wp-content/uploads/2014/03/Law.jpg
Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce
Pszczelarstwo w Polsce jest działalnością podlegającą wielu uregulowaniom prawnym. Dlatego każdy początkujący pszczelarz, zanim weźmie się za zakładanie pasieki, powinien zapoznać się z prawodawstwem.
Działalność pszczelarska oparta jest na prawie pszczelarskim z 1947 roku. Ustaw i rozporządzeń, które dotyczą pszczelarstwa, pszczół lub miodu jest naprawdę sporo. Dlatego też poniżej przedstawiamy listę najważniejszych z nich. Większość z nich bez problemu można znaleźć w sieci. Warto również pamiętać, że wiele ustaw i rozporządzeń z biegiem czasu ewoluuje. Pojawiają się ustawy zmieniające ustawy oraz rozporządzenia zmieniające rozporządzenia. Dlatego też zawsze warto swoją wiedze opierać na najnowszych aktach prawnych.
- Ustawa „O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” z dnia 11 marca 2004 roku. To jedna w ważniejszych ustaw z punktu widzenia pszczelarza. Określa ona wymagania weterynaryjne dla podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie m.in.: przewozu zwierząt, obrotu zwierzętami, wytwarzania lub pozyskiwania materiału genetycznego, utrzymywania zwierząt gospodarskich w celu wprowadzenia do obrotu produktów wytwarzanych przez te zwierzęta. W ustawie znajdują się również zasady zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
- Ustawa „O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich” z dnia 29 czerwca 2007 roku. Ustawa reguluje sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych, oceny wartości użytkowej i hodowlanej, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów, a także nadzoru nad hodowlą i rozrodem zwierząt gospodarskich.
- Ustawa „O rolnictwie ekologicznym” z dnia 25 czerwca 2009 roku. Ustawa określa zadania oraz właściwość organów administracji publicznej w zakresie wykonania przepisów Rady Europejskiej w sprawie produkcji ekologicznej z znakowania produktów ekologicznych.
- Rozporządzenie Ministra i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 roku w sprawie metod analiz związanych z dokonywaniem oceny miodu. W rozporządzeniu znajduje się wykaz metod, z jakich pszczelarze mogą korzystać podczas oceny miodu.
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 lutego 2004 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu.
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 kwietnia 2004 roku w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt i dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej.
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego z dnia 14 września 2005 roku.
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 listopada 2005 roku w sprawie zakresu, sposobu i terminów przekazywania informacji o występowaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania i rejestracji oraz o wynikach monitorowania chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych, a także związanej z nimi oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Wiele kwestii związanych z pszczelarstwem, między innymi lokalizację pasieki czy własność roju regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Z nimi także warto się zapoznać, zanim zaczniemy jakąkolwiek działalność pszczelarską.
Opracowano na podstawie:
Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.11.2014 r.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 22680
Komentarze z forum pszczelarskiego
pawelmal 2013-12-30 18:50:48
Artykuł ciekawy i bardzo pożyteczny.Taki wykaz artykułów prawnych związanych posrednio lub bezposrednio z prowadzeniem pasieki, czyli hodowlą zwierząt, produkcją oraz przetwarzaniem i sprzedaża produktów zwierzęcych jest świetnym pomysłem. Tyle, ze:
- warto byc moze wspomnieć równiez o kwestii Polskich Norm ( niektóre rodzaje uli sa znormalizowane, miód i produkty pszczele, itp.)
- o ile to możliwe, to znakomitym ulatwieniem byłoby podanie odnośników do konkretnych przepisów ( ustaw, rozporzadzeń, itp.)tak, aby czytający forum mógł od razu sie przenieśc i zapoznac ze źródłem
- wiele aktów prawnych , np.: kodeks Cyliwny nie dotyczy w całości pszczelarstwa, i warto by, byc moze , nieco uszczegółowic pozycje odnoszące sie do np.:prowadzenia pasieki wraz z podaniem odnośnika. Nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe i ma sens, bo zycie bywa bogatsze od ustaw, a sądy coraz bardziej fantazyjne w wyrokach i ich uzasadnieniach, ale te najbardziej oczywiste i najczesciej stosowane w prawie i życiu zasady - warto uszczegółowic i przytoczyć.
Choc rodzi sie juz z tego być może ciekawy artykuł o warunkach prawno - administracyjnych prowadzenia działalności pasiecznej w Polsce.
emil 2013-12-30 21:11:54
marcin 2013-12-31 09:08:41
Lukasz_Baniak 2014-06-19 14:03:31

Rada gminy nie może określać odległości położenia ula od granic nieruchomości 2021
Gmina nie może przekraczać swoich uprawnień Jakub Wojas

Bawarski rząd zaakceptował społeczną inicjatywę na rzecz ratowania pszczół 2019
W Niemczech jest porozumienie. Co z Polską? Jakub Wojas

Prawidłowa lokalizacja pasieki – jak ją wybrać?
Podstawowa kwestia przy planowaniu przygody z pszczelarstwem Anna Celińska

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego debatowali na temat problemów w hodowli pszczół
Kłodzcy pszczelarze nie ustają w walce o zmianę przepisów Jakub Wojas

Trwa dyskusja na temat gminnych komisji do spraw pszczół
Czy powstanie komisja ds. zatruć pszczół? Krzysztof Dębski

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego chcą zmiany przepisów
Propozycje zmian w przepisach dotyczących pszczelarstwa na terenie powiatu kłodzkiego Katarzyna Kluczkowska

Wartość odżywcza na etykiecie z miodem
Wartość odżywcza miodu nie jest obligatoryjna na etykiecie słoika z miodem 2017 Marcin Balana
