Portal Pszczelarski

Osoba odpowiedzialna za wytrucie 152 rodzin pszczelich stanie przed sądem

Pszczoła lecąca w stronę hibiskusa.

pszczelarstwo wielkopolskie Śmigiel Koło Pszczelarzy w Śmiglu zatrucie pszczół zatrucie pszczół w gminie Śmigiel

Wreszcie, po dwóch latach, osoba odpowiedzialna za wytrucie 152 rodzin pszczelich w gminie Śmigiel stanie przed sądem. Dzięki nieustępliwości Koła Pszczelarzy w Śmiglu, prokurator przedstawił akt oskarżenienia pracownikowi Stadniny Koni Racot. Strony są na etapie mediacji.

Sprawa rozpoczęła się w czerwcu 2015 roku. Kiedy pszczelarze odkryli martwe owady w ulach, szybko ustalono, że pszczoły zatruły się środkiem chemicznym zastosowanym przez Stadninę Koni Racot. Początkowo władze nie wszczęły postępowania, ale dzięki wytrwałości pszczelarzy, którzy zaskarżyli decyzję Prokuratury Rejonowej w Kościanie, pracownikowi, który był odpowiedzialny za dokonanie oprysku na polu grochu przedstawiono zarzuty. Pracownik ten został oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 181 § 1 Kodeksu Karnego: "Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Jak informuje Portal Kościan.net, oskarżony wyraził chęć mediacji, na co pszczelarze przystali. Co prawda część strat zostało pokrytych przez ubezpieczyciela, jednak do zatrucia wytrucia pszczół doszło na początku sezonu, pszczelarze nie zebrali miodu, a odbudowa pasiek trwała cały rok. Ponadto pszczelarze podkreślają, że zależy im, przede wszystkim na tym, aby osoba odpowiedzialna za swoje czyny poniosła konsekwencje. W końcu straty zostały oszacowane na 177 tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie:

Koscian.net, Przed sądem za wytrucie pszczół, http://www.koscian.net/Przed_sadem_za_wytrucie_pszczol,30487.html, Data publikacji: 2018.01.02, Data odczytu: 2018.01.03

Czytaj również:

Sprawa wytrucia pszczół w gminie Śmigiel zakończona

Pszczelarze ze Śmigla po raz kolejny wygrali sprawę w sądzie dot. zatrucia pszczół 2017



Liczba wyświetleń artykułu: 3481

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.