Portal Pszczelarski

Wnioski ze spotkania grupy Copa-Cogeca Miód w Brukseli 2017

Plaster miodu.

pszczelarstwo na świecie Copa-Cogeca Miód Zbigniew Kołtowski fałszowanie miodu produkty pszczele

20 listopada 2017 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca "Miód". Na spotkaniu dyskutowano o sytuacji na rynku miodu, o problemach związanych z niską jakością wosku pszczelego, przedstawiono również wyniki kontroli mającej na celu sprawdzenie nieuczciwych praktyk sprzedaży miodu.

Copa-Cogeca to europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe, której celem jest reprezentowanie interesów rolników w Unii Europejskiej. W posiedzeniu, jakie odbyło się 20 listopada uczestniczył Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarzy Prof. Zbigniew Kołtowski. 

Podczas spotkania poruszono wiele tematów. Rozmawiano między innymi o alkaloidach w miodzie - Niemcy nadal nalegają na wprowadzenie ich norm w całej Unii Europejskiej, niestety niosłoby to za sobą konieczność przeprowadzania kosztownych badań i analiz, a to z kolei mogłoby sparaliżować rynek miodu w innych krajach. Ponadto przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawili aktualną sytuację rodzimego rynku pszczelego.

Szeroko komentowanym problemem była również kwestia fałszowania miodu syropem oraz niska jakość wosku pszczelego, którego analiza wykazała dodatek parafiny i stearyny. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili, że z takimi praktykami należy walczyć.

Kolejnego dnia, na posiedzeniu grupy dialogu obywatelskiego do spraw produkcji zwierzęcej - sekcji pszczelarstwa zaprezentowano nowe metody badania autentyczności miodu. Innowacyjna metoda pozwala na dokładniejsze wykrywanie zafałszowań miodu. Zapowiedziano, że 11 stycznia 2018 roku odbędą się warsztaty międzylaboratoryjne w tym temacie.

Po dwóch dniach posiedzeń, na zakończenie obrad przedstawiono propozycje zmian w wytycznych określonych przez Światową Organizację Zdrowia w temacie konsumpcji cukru. Wnioskowano o wykreślenie miodu z listy produktów zastrzeżonych. Wspólnie stwierdzono, że miód jest co prawda produktem naturalnym, ale w nadmiarze również może być przyczyną otyłości społeczeństwa, dlatego konieczne są dokładniejsze badania w tym zakresie.

Opracowano na podstawie:

Polski Związek Pszczelarski, W Brukseli o pszczelarstwie, http://zwiazek-pszczelarski.pl/w-brukseli-o-pszczelarstwie/, Data odczytu: 2017.12.30

Czytaj również:

Grupa Copa-Cogeca popiera postulaty Europosłów w sprawie pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 1055

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.