Portal Pszczelarski

Wnioski ze spotkania grupy Copa-Cogeca Miód w Brukseli 2017

Plaster miodu.

pszczelarstwo na świecie Copa-Cogeca Miód Zbigniew Kołtowski fałszowanie miodu produkty pszczele

20 listopada 2017 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca "Miód". Na spotkaniu dyskutowano o sytuacji na rynku miodu, o problemach związanych z niską jakością wosku pszczelego, przedstawiono również wyniki kontroli mającej na celu sprawdzenie nieuczciwych praktyk sprzedaży miodu.

Copa-Cogeca to europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe, której celem jest reprezentowanie interesów rolników w Unii Europejskiej. W posiedzeniu, jakie odbyło się 20 listopada uczestniczył Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarzy Prof. Zbigniew Kołtowski. 

Podczas spotkania poruszono wiele tematów. Rozmawiano między innymi o alkaloidach w miodzie - Niemcy nadal nalegają na wprowadzenie ich norm w całej Unii Europejskiej, niestety niosłoby to za sobą konieczność przeprowadzania kosztownych badań i analiz, a to z kolei mogłoby sparaliżować rynek miodu w innych krajach. Ponadto przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawili aktualną sytuację rodzimego rynku pszczelego.

Szeroko komentowanym problemem była również kwestia fałszowania miodu syropem oraz niska jakość wosku pszczelego, którego analiza wykazała dodatek parafiny i stearyny. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili, że z takimi praktykami należy walczyć.

Kolejnego dnia, na posiedzeniu grupy dialogu obywatelskiego do spraw produkcji zwierzęcej - sekcji pszczelarstwa zaprezentowano nowe metody badania autentyczności miodu. Innowacyjna metoda pozwala na dokładniejsze wykrywanie zafałszowań miodu. Zapowiedziano, że 11 stycznia 2018 roku odbędą się warsztaty międzylaboratoryjne w tym temacie.

Po dwóch dniach posiedzeń, na zakończenie obrad przedstawiono propozycje zmian w wytycznych określonych przez Światową Organizację Zdrowia w temacie konsumpcji cukru. Wnioskowano o wykreślenie miodu z listy produktów zastrzeżonych. Wspólnie stwierdzono, że miód jest co prawda produktem naturalnym, ale w nadmiarze również może być przyczyną otyłości społeczeństwa, dlatego konieczne są dokładniejsze badania w tym zakresie.

Opracowano na podstawie:

Polski Związek Pszczelarski, W Brukseli o pszczelarstwie, http://zwiazek-pszczelarski.pl/w-brukseli-o-pszczelarstwie/, Data odczytu: 2017.12.30

Czytaj również:

Grupa Copa-Cogeca popiera postulaty Europosłów w sprawie pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 1160

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016