Wnioski ze spotkania grupy Copa-Cogeca Miód w Brukseli 2017

Plaster miodu.
20 listopada 2017 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca "Miód". Na spotkaniu dyskutowano o sytuacji na rynku miodu, o problemach związanych z niską jakością wosku pszczelego, przedstawiono również wyniki kontroli mającej na celu sprawdzenie nieuczciwych praktyk sprzedaży miodu.
Copa-Cogeca to europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe, której celem jest reprezentowanie interesów rolników w Unii Europejskiej. W posiedzeniu, jakie odbyło się 20 listopada uczestniczył Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarzy Prof. Zbigniew Kołtowski.
Podczas spotkania poruszono wiele tematów. Rozmawiano między innymi o alkaloidach w miodzie - Niemcy nadal nalegają na wprowadzenie ich norm w całej Unii Europejskiej, niestety niosłoby to za sobą konieczność przeprowadzania kosztownych badań i analiz, a to z kolei mogłoby sparaliżować rynek miodu w innych krajach. Ponadto przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawili aktualną sytuację rodzimego rynku pszczelego.
Szeroko komentowanym problemem była również kwestia fałszowania miodu syropem oraz niska jakość wosku pszczelego, którego analiza wykazała dodatek parafiny i stearyny. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili, że z takimi praktykami należy walczyć.
Kolejnego dnia, na posiedzeniu grupy dialogu obywatelskiego do spraw produkcji zwierzęcej - sekcji pszczelarstwa zaprezentowano nowe metody badania autentyczności miodu. Innowacyjna metoda pozwala na dokładniejsze wykrywanie zafałszowań miodu. Zapowiedziano, że 11 stycznia 2018 roku odbędą się warsztaty międzylaboratoryjne w tym temacie.
Po dwóch dniach posiedzeń, na zakończenie obrad przedstawiono propozycje zmian w wytycznych określonych przez Światową Organizację Zdrowia w temacie konsumpcji cukru. Wnioskowano o wykreślenie miodu z listy produktów zastrzeżonych. Wspólnie stwierdzono, że miód jest co prawda produktem naturalnym, ale w nadmiarze również może być przyczyną otyłości społeczeństwa, dlatego konieczne są dokładniejsze badania w tym zakresie.
Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, W Brukseli o pszczelarstwie, http://zwiazek-pszczelarski.pl/w-brukseli-o-pszczelarstwie/, Data odczytu: 2017.12.30
Czytaj również:
Grupa Copa-Cogeca popiera postulaty Europosłów w sprawie pszczół
Liczba wyświetleń artykułu: 1160
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Komisja Europejska przymierza się do zmian w dyrektywie miodowej 2021
Trzeba lepiej oznaczać informacje o kraju pochodzenia miodu Jakub Wojas

Kiepska sytuacja branży pszczelarskiej na europejskim rynku 2020
Prognozy zbioru miodu o 40% niższe niż w 2019 r. Jakub Wojas

Europejscy pszczelarze domagają obowiązku etykietowania miodu 2020
Oznaczanie miodu chińskiego w UE Jakub Wojas

XXIV Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach
01 luty 2020 r., Karniowice Marcin Balana

Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona 2019
27-28.09.2019 r., Płock Portal Pszczelarski

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli
27 wrzesień 2019 r., Stalowa Wola Marcin Balana

Nowatorski sposób na fałszywy miód
Już nie będzie można oszukiwać na miodzie! Krzysztof Dębski
