Portal Pszczelarski

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły

pszczelarstwo na świecie Światowy Dzień Pszczoły Słoweński Związek Pszczelarzy Bostjan Noc Piotr Krawczyk

Na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, która odbyła się 20 grudnia 2017 r., uchwalono dzień 20 maja "Światowym Dniem Pszczoły". Jest to przede wszystkim wynik kilkuletnich starań Słoweńskiego Związku Pszczelarzy.

Inicjatywa ustalenia Światowego Dnia Pszczoły ma swoje początki jeszcze w 2014 roku, wtedy Słoweński Związek Pszczelarzy rozpoczął starania o zatwierdzenie tego święta przez ONZ. Dzięki wytrwałości przedstawicieli słoweńskich pszczelarzy oraz pomocy i wsparciu innych organizacji, od 2018 roku, dzień 20 maja będzie prawdziwym świętem pszczół i pszczelarzy.

Prezydent Słoweńskiego Związku Pszczelarzy Boštjan Noč zabrał głos po ogłoszeniu tej informacji. Polski Związek Pszczelarski cytuje na swoim portal jego wypowiedź. Według Boštjana Noča ta inicjatywa ma wielki potencjał. Nie chodzi jedynie o uczczenie owadów zapylających, ale przede wszystkim takie święto, szczególnie międzynarodowe, jest pretekstem do promowania pszczelarstwa, pracy pszczół oraz ekologii jako takiej.

Boštjan Noč mówił w trakcie sesji plenarnej o nieocenionym znaczeniu owadów zapylających w walce z globalnym głodem oraz zanieczyszczonym środowiskiem. Według niego Światowy Dzień Pszczół będzie pretekstem do rozmowy o ochronie naszej planety, a dzięki medialnemu zainteresowaniu, pszczelarze będą mieli okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat roli pszczół w środowisku człowieka.

Piotr Krawczyk, Przewodniczący Rady Związku Polskiego Związku pszczelarstwa zaznacza, że organizacje i związki pszczelarskie powinny czynnie uczestniczyć w obchodach tego święta, poprzez prezentacje pasiek, udział w prelekcjach, wykładach czy w inny sposób promować pszczoły i pszczelarstwo dla szerszego grona społeczeństwa. 

Opracowano na podstawie:

Polski Związek Pszczelarzy, Światowy Dzień Pszczoły, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/swiatowy-dzienpszczoly, Data odczytu: 2017.12.28

Czytaj również:

Światowy Dzień Pszczół - droga do święta pszczelarskiegoLiczba wyświetleń artykułu: 2446

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.