Portal Pszczelarski

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły

pszczelarstwo na świecie Światowy Dzień Pszczoły Słoweński Związek Pszczelarzy Bostjan Noc Piotr Krawczyk

Na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, która odbyła się 20 grudnia 2017 r., uchwalono dzień 20 maja "Światowym Dniem Pszczoły". Jest to przede wszystkim wynik kilkuletnich starań Słoweńskiego Związku Pszczelarzy.

Inicjatywa ustalenia Światowego Dnia Pszczoły ma swoje początki jeszcze w 2014 roku, wtedy Słoweński Związek Pszczelarzy rozpoczął starania o zatwierdzenie tego święta przez ONZ. Dzięki wytrwałości przedstawicieli słoweńskich pszczelarzy oraz pomocy i wsparciu innych organizacji, od 2018 roku, dzień 20 maja będzie prawdziwym świętem pszczół i pszczelarzy.

Prezydent Słoweńskiego Związku Pszczelarzy Boštjan Noč zabrał głos po ogłoszeniu tej informacji. Polski Związek Pszczelarski cytuje na swoim portal jego wypowiedź. Według Boštjana Noča ta inicjatywa ma wielki potencjał. Nie chodzi jedynie o uczczenie owadów zapylających, ale przede wszystkim takie święto, szczególnie międzynarodowe, jest pretekstem do promowania pszczelarstwa, pracy pszczół oraz ekologii jako takiej.

Boštjan Noč mówił w trakcie sesji plenarnej o nieocenionym znaczeniu owadów zapylających w walce z globalnym głodem oraz zanieczyszczonym środowiskiem. Według niego Światowy Dzień Pszczół będzie pretekstem do rozmowy o ochronie naszej planety, a dzięki medialnemu zainteresowaniu, pszczelarze będą mieli okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat roli pszczół w środowisku człowieka.

Piotr Krawczyk, Przewodniczący Rady Związku Polskiego Związku pszczelarstwa zaznacza, że organizacje i związki pszczelarskie powinny czynnie uczestniczyć w obchodach tego święta, poprzez prezentacje pasiek, udział w prelekcjach, wykładach czy w inny sposób promować pszczoły i pszczelarstwo dla szerszego grona społeczeństwa. 

Opracowano na podstawie:

Polski Związek Pszczelarzy, Światowy Dzień Pszczoły, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/swiatowy-dzienpszczoly, Data odczytu: 2017.12.28

Czytaj również:

Światowy Dzień Pszczół - droga do święta pszczelarskiegoLiczba wyświetleń artykułu: 2822

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Piernik sułtański

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Obserwacja pracy warszawskich pszczół online

XV Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności w Karczowiskach

Pszczelarstwo na Mazowszu: Być albo nie być - oto jest pytanie