Portal Pszczelarski

Światowy Dzień Pszczół - droga do święta pszczelarskiego

pszczelarstwo w Polsce Światowy Dzień Pszczół

Pszczoły będą miały swoje ogólnoświatowe święto. Polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, poparł projekt ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na jego oficjalnym portalu, z inicjatywą ustanowienia takiego dnia wystąpili pszczelarze ze Słowenii. Władze tego kraju przekazały informacje na ten temat podczas spotkania, w którym uczestniczyli Ministrowie Rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) oraz Bułgarii, Słowenii i Austrii, które miało miejsce w kwietniu 2016 roku w czeskiej Pradze. Reprezentacja Słowenii poprosiła inne kraje o wsparcie dla tego pomysłu. Polska oficjalnie wsparła tę inicjatywę w trakcie trwania 30. Sesji Regionalnej Konferencji FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) dla Europy w Turcji.

Kolejnym krokiem będzie zaprezentowanie projektu inicjatywy w trakcie 25. Sesji Komitetu FAO ds. Rolnictwa, która odbędzie się w dniach od 26-30 września bieżącego roku w Rzymie, a następnie przekazana do 155. Sesji Rady FAO w grudniu, by tam została zatwierdzona i przekazana do 40. Sesji Konferencji FAO mającej miejsce w lipcu 2017 roku. Jeżeli po drodze inicjatywa nie napotka na inne przeszkody, pozostanie jedynie zatwierdzenie jej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które odbędzie się jesienią przyszłego roku. Zgodnie z zaplanowanym z tej okazji harmonogramem, pierwszy Światowy Dzień Pszczół będzie świętowany 20 maja 2018 roku. To kolejna inicjatywa, tym razem międzynarodowa, która ma zwrócić uwagę na problemy związane z wymieraniem pszczół. 

Opracowano na podstawie:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Światowy Dzień Pszczół, http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Swiatowy-Dzien-Pszczol, data publikacji: 2016.09.27, data odczytu: 2016.09.28.

Czytaj również:

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło dzień 20 maja Światowym Dniem PszczołyLiczba wyświetleń artykułu: 4955

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym