Portal Pszczelarski

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły

pszczelarstwo na świecie Światowy Dzień Pszczoły Słoweński Związek Pszczelarzy Bostjan Noc Piotr Krawczyk

Na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, która odbyła się 20 grudnia 2017 r., uchwalono dzień 20 maja "Światowym Dniem Pszczoły". Jest to przede wszystkim wynik kilkuletnich starań Słoweńskiego Związku Pszczelarzy.

Inicjatywa ustalenia Światowego Dnia Pszczoły ma swoje początki jeszcze w 2014 roku, wtedy Słoweński Związek Pszczelarzy rozpoczął starania o zatwierdzenie tego święta przez ONZ. Dzięki wytrwałości przedstawicieli słoweńskich pszczelarzy oraz pomocy i wsparciu innych organizacji, od 2018 roku, dzień 20 maja będzie prawdziwym świętem pszczół i pszczelarzy.

Prezydent Słoweńskiego Związku Pszczelarzy Boštjan Noč zabrał głos po ogłoszeniu tej informacji. Polski Związek Pszczelarski cytuje na swoim portal jego wypowiedź. Według Boštjana Noča ta inicjatywa ma wielki potencjał. Nie chodzi jedynie o uczczenie owadów zapylających, ale przede wszystkim takie święto, szczególnie międzynarodowe, jest pretekstem do promowania pszczelarstwa, pracy pszczół oraz ekologii jako takiej.

Boštjan Noč mówił w trakcie sesji plenarnej o nieocenionym znaczeniu owadów zapylających w walce z globalnym głodem oraz zanieczyszczonym środowiskiem. Według niego Światowy Dzień Pszczół będzie pretekstem do rozmowy o ochronie naszej planety, a dzięki medialnemu zainteresowaniu, pszczelarze będą mieli okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat roli pszczół w środowisku człowieka.

Piotr Krawczyk, Przewodniczący Rady Związku Polskiego Związku pszczelarstwa zaznacza, że organizacje i związki pszczelarskie powinny czynnie uczestniczyć w obchodach tego święta, poprzez prezentacje pasiek, udział w prelekcjach, wykładach czy w inny sposób promować pszczoły i pszczelarstwo dla szerszego grona społeczeństwa. 

Opracowano na podstawie:

Polski Związek Pszczelarzy, Światowy Dzień Pszczoły, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/swiatowy-dzienpszczoly, Data odczytu: 2017.12.28

Czytaj również:

Światowy Dzień Pszczół - droga do święta pszczelarskiegoLiczba wyświetleń artykułu: 3171

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie