Portal Pszczelarski

Zapowiedziano zmiany w etykietach środków ochrony roślin

pszczelarstwo w Polsce środki ochrony roślin neonikotynoidy

Etykiety, jakie są zamieszczane na środkach ochrony roślin, powinny być czytelne i zrozumiałe dla użytkowników. Komisja do spraw rejestracji środków ochrony roślin w 2018 roku planuje wzmocnić kontrolę etykiet umieszczanych na tego typu środkach.

W artykule opublikowanym na portalu Sady Ogrody, przewodniczący komisji, prof. dr hab. Marek Mrówczyński zaznacza, że wprowadzenie zmian w treści etykiet środków ochrony roślin jest bardzo oczekiwane przez konsumentów. Wśród ogrodników pojawiają się głosy, że nie zawsze wiedzą jednoznacznie jak i kiedy mogą używać danego preparatu.

Preparaty ochrony roślin mogą być nieskuteczne przy zastosowaniu ich w zbyt niskiej lub w zbyt wysokiej temperaturze. Co więcej, na ich działanie mają wpływ takie czynniki jak: opady deszczu, pH i ilość wody, typ stosowanego opryskiwacza, a także łączenie preparatu z innymi agrochemikaliami.

Pan Marek Mrówczyński zaznacza, że bardzo ważne przy stosowaniu środków ochrony roślin jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo owadów zapylających. Unijne przepisy wskazują, że należy w pierwszej kolejności stosować preparaty selektywne, dlatego na etykiecie takiego środka konieczne jest umieszczenie informacji o okresie prewencji dla pszczół.

Kwestia umieszczenia wszystkich niezbędnych opisów, informacji i instrukcji na etykietach środków ochrony roślin będzie jednym na najważniejszych elementów prac komisji w 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Sady Ogrody, Przewodniczący Komisji ds. rejestracji śor: Zmiany w etykietach to konieczność!, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/szef_komisji_ds_rejestracji_sor_zmiany_w_etykietach_to_koniecznosc,12163.html, Data publikacji: 2017.12.22, Data odczytu: 2017.12.22

Czytaj również:

Na rok odroczono decyzje w sprawie całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów



Liczba wyświetleń artykułu: 1358

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXXII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Babimoście

XXV Biesiada u Bartnika

Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Racuchy z bananami i miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie