Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły rośnie w siłę
Tradycje pszczelarskie w gminie Jabłonna sięgają aż 1369 roku, a od dwóch lat, głównie dzięki działalności Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa "Nasze Pszczoły" odradzają się z podwójną siłą. Członkowie stowarzyszenia, których wciąż przybywa, imponują swoim zaangażowaniem i pomysłowością.
Daniel Szablewski, redaktor portalu Jabłonna dla Mieszkańców, postanowił poznać bliżej założyciela grupy. Pan Marek Dudek jest pszczelarzem od kilkunastu lat, tak jak jego tata, dziadek i pradziadek. Początkowo zajmował się pszczołami hobbystycznie, miał mała pasiekę w okolicach swojego domu, jednak z biegiem lat, kiedy miał już ponad 20 rodzin pszczelarskich zdecydował się na złożenie stowarzyszenia.
Znalezienie odpowiedniego miejsca w okolicy na założenie większej pasieki było nie lada wyzwaniem, ale i tu nieoceniona okazała się pomoc okolicznych mieszkańców, a dokładnie Pana Franciszka Pietrasa, który wyraził zgodę, aby na jego działce ustawiono ule i zorganizowano ogród miododajny.
Dziś Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa "Nasze Pszczoły" ma na swoim koncie wiele sukcesów. Dzieci z okolicznych szkół korzystają ze ścieżek edukacyjnych, wytyczonych w ogrodzie, stworzono też skansen, który prezentuje zabytkowe ule, pszczelarze organizują ciekawe zajęcia dla dzieci, dzięki czemu promują tradycje pszczelarskie i uczą młode pokolenie jakie znaczenie mają pszczoły dla naszego środowiska.
Pan Marek Dudek zachwala również inicjatywę hotelu dla pszczół, dzięki któremu pszczelarze mieszkający w bloku, mogą aktywnie zajmować się swoim hobby. Co więcej, stowarzyszenie organizuje kursy dla młodych pszczelarzy. W 2017 roku taki 60-godzinny kurs ukończyło 30 osób, a część z nich już prowadzi swoje ule w pszczelim hotelu.
Miód z pasieki Pana Marka jest również wyjątkowy. W ubiegłym roku zdobył on Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, a w grudniu tego roku Kapituła Urzędu Marszałkowskiego zdecydowała o przyznaniu certyfikatu przynależności do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego na terenie Mazowsza dla pasieki.
Opracowano na podstawie:
Jabłonna dla Mieszkańców, W Chotomowie dbają o pszczoły, http://jablonnadlamieszkancow.pl/chotomowie-dbaja-o-pszczoly/, Data publikacji: 2017.12.23, Data odczytu: 2017.12.24
Czytaj również:
Chrońmy nasze pszczoły - projekt pszczelarzy z Chotomowa 2019
Liczba wyświetleń artykułu: 2355
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!