Portal Pszczelarski

Projekt Znajdź trzmiela wśród finalistów Quarry Life Award 2018

Quarry Life Award Stowarzyszenie Natura i Człowiek Grupa Górażdże Marcin Sikora trzmiel znajdź trzmiela

Zakończył się pierwszy etap międzynarodowego konkursu przyrodniczego Quarry Life Award, który w 2018 roku będzie realizowany w kopalniach Grupy Górażdże. Spośród 19 zgłoszonych propozycji projektów jury wybrało 6 najciekawszych. Celem konkursu jest promocja unikatowych walorów przyrodniczych kopalni surowców mineralnych oraz ochrona bioróżnorodności tych terenów. Do udziału w aktualnej, 4. edycji po raz pierwszy zaproszono również szkoły podstawowe.

- Poprzez udział w konkursie Quarry Life Award chcemy pokazać uczniom, jak bogata i różnorodna może być przyroda na terenie kopalni. Mieszkamy w pobliżu Kopalni Wapienia "Górażdże", ale tak naprawdę nie do końca ją znamy. Naszym celem będzie pokazanie dzieciom tego interesującego świata. W ramach projektu zostanie przeprowadzona sesja zdjęciowa oraz plenery malarskie, a powstałe prace zostaną zaprezentowane podczas wernisażu zorganizowanego dla wszystkich mieszkańców wsi Górażdże. Projekt startuje w kategorii projektów społecznych – wyjaśnia Halina Pryjda, dyrektor Stowarzyszeniowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Górażdżach.

Projekty społeczne to nowość aktualnej edycji, która obok środowisk naukowo-akademickich przewiduje również zaangażowanie i udział społeczności lokalnych, w tym szkół. - Koncern HeidelbergCement, który jest inicjatorem konkursu w ponad 20 krajach na całym świecie dostrzega wpływ, jaką młode pokolenie będzie miało na naszą przyszłość, również w odniesieniu do przyrody, która nas otacza. O tym, czym jest bioróżnorodność oraz jak ją chronić trzeba mówić od najmłodszych lat. Konkurs Quarry Life Award stwarza taką możliwość, dlatego cieszy nas duże zaangażowanie szkół sąsiadujących z naszymi kopalniami, które w tej edycji zgłosiły wiele ciekawych projektów – mówi Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji konkursu.

Wśród głównych założeń Quarry Life Award pozostają jednak popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych i pogłębianie wiedzy na temat bioróżnorodności terenów kopalnianych. W tym roku w kategorii projektów naukowo-badawczych było aż 9 zgłoszeń. Społeczny monitoring trzmieli oraz przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej to tylko niektóre ze zgłoszonych projektów wytypowanych do kolejnego etapu – realizacji w kopalniach. Uwagę jury przykuł także projekt zespołu Anny Łazuki z Uniwersytetu Śląskiego, w ramach którego w Kopalni Wapienia "Górażdże" zostanie przeprowadzona inwentaryzacja przedstawicieli entomo- i arachnofauny (owadów i pająków).

- Do tej pory żadna z tych grup nie była badana w kopalni, a dobrze byłoby sprawdzić, czy w kamieniołomie nie występują chronione gatunki, które świetnie odnajdują się na tego typu terenach. W tym celu nasz zespół dokona inwentaryzacji napotkanych gatunków. Opiszemy je, dodając kolejne miejsca występowania – mówi Anna Łazuka. - Udział w konkursie daje możliwość połączenia pracy zawodowej z hobby i zaspokojenia ciekawości – jak zmiany antropogeniczne wpływają na środowisko, czy gatunki, które kiedyś tam żyły, są zastępowane przez nowe i wreszcie wykazania, że nie zawsze obszary zurbanizowane, zmienione przez człowieka, są zupełnie pozbawione przyrody. To pierwszy raz, kiedy biorę udział w konkursie Quarry Life Award i jestem bardzo ciekawa wyników naszych badań – dodaje pomysłodawca i koordynator projektu.

W ramach udziału w konkursie uczestnicy mają niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach, które zwykle pozostają niedostępne dla osób niebędących pracownikami kopalni. To także szansa na wysokie nagrody pieniężne. Rywalizacja toczy się na szczeblu krajowym, gdzie pula nagród wynosi 15 000 euro oraz międzynarodowym – z pulą nagród w wysokości 80 000 euro. W edycjach krajowych można wygrać od 2 500 euro (II miejsce) do 5 000 euro (za I miejsce) w obu kategoriach tematycznych. Pełny przebieg realizacji projektów konkursowych będzie można śledzić na stronie www.quarrylifeaward.com od stycznia 2018 roku.

Finaliści:
a) w kategorii projektów społecznych:

  • Znajdź trzmiela – społeczny monitoring w służbie ochrony bioróżnorodności Kopalni Wapienia Górażdże, Stowarzyszenie Natura i Człowiek, lider: Marcin Sikora, zespół: członkowie Stowarzyszenia Natura i Człowiek
  • Z pędzlem i obiektywem w Kopalni Wapienia "Górażdże", Szkoła Podstawowa w Górażdżach, lider: Halina Pryjda, zespół: nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Górażdżach
  • Poznając przyrodę odkryjesz fascynujący świat, Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze, lider: Danuta Skrzypczak, zespół: nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze

b) w kategorii projektów naukowo-badawczych: 

  • Środowiskowe uwarunkowania sukcesji w kopalniach kruszyw mineralnych jako podstawa ich rekultywacji, lider: Tadeusz Molenda, Uniwersytet Śląski
  • Kompleksowa inwentaryzacja entomo- i arachnofauny kamieniołomu wapienia "Górażdże", lider: Anna Łazuka, Uniwersytet Śląski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
  • Przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej, lider: Michał Dudek, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Czytaj również:

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2194

Komentarze z forum pszczelarskiego

Antoni 2017-12-27 16:54:43

Takie informacje to aż miło czytać. Widać, że każdy pomysł Stowarzyszenia spotyka się z entuzjazmem ze strony jury. I dobrze!  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll