Portal Pszczelarski

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Na zdjęciu: uczestniczka konkursu Quarry Life Award. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez autorkę publikacji.

Quarry Life Award Grupa Górażdże HeidelbergCement cele QLA założenia QLA korzyści z uczestnictwa w QLA

Kopalnia wiedzy na start
Obok udziału w programach stażowych szansą na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego dla pracowników uczelni wyższych i studentów jest także uczestnictwo w konkursach. Szczególnie tych organizowanych przez międzynarodowe koncerny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest konkurs „Quarry Life Award”, organizowany przez koncern HeidelbergCement i Grupę Górażdże.

Pierwsza edycja konkursu przyrodniczego „QLA” odbyła się dwa lata temu. Wówczas do udziału w inicjatywie zgłosiło się 10 zespołów gotowych przeprowadzić w kopalniach Grupy Górażdże prace badawcze służące ochronie bioróżnorodności tych terenów. Po sukcesie pierwszej edycji, do udziału w drugiej – tegorocznej – zgłosiły się już 22 zespoły reprezentowane przez naukowców i działaczy z polskich uczelni wyższych, instytucji i organizacji przyrodniczych. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 5 najlepszych pomysłów. To właśnie ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań w kopalniach Grupy Górażdże i zdobycia nagród w wysokości 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro. Prace trwały pół roku. Przed nami, planowane na 13 listopada, ogłoszenie zwycięzców.

Cele i założenia
Konkursowi „QLA” przyświeca jeden główny cel – przyczynienie się do ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych należących do Grupy Górażdże. Każdy zespół, zgłaszając się do udziału w konkursie, przedstawia swoją propozycję badań, które chciałby przeprowadzić na terenie kopalni w celu ochrony występujących tam gatunków fauny i flory. Jak udowodniły tegoroczne zmagania, możliwości doboru tematu pracy jest bardzo wiele.

– Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się między innymi tak nietuzinkowe projekty, jak ten zakładający kompleksową inwentaryzację płazów i gadów występujących na terenie Kopalni „Górażdże” oraz pomysł waloryzacji przyrodniczej terenów Kopalni „Nowogród Bobrzański”, połączony z zaprojektowaniem w jej obrębie ścieżki przyrodniczej – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA” – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA”.

Korzyści dla uczestników
Udział w konkursie to dla uczestników szansa na poszerzenie swoich kompetencji i wykorzystanie zdobytej wiedzy także poza murami szkół lub uczelni. To ponadto możliwość nawiązania współpracy z dużym koncernem oraz uzyskania dostępu do miejsc, które na co dzień pozostają zamknięte dla osób niezwiązanych z firmą.

– W projekcie „Quarry Life Award” biorą udział młodzi naukowcy, którzy poprzez swój udział w inicjatywie mogą nabrać doświadczenia oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu człowieka na środowisko. Zazwyczaj tereny, na których prowadzone są tego typu prace, dostępne są wyłącznie dla pracowników kopalni. W tym przypadku mamy pełny dostęp do obszaru badań, wsparcie finansowe ze strony organizatorów, a przede wszystkim możliwość wykorzystania naszych umiejętności w praktyce – wyjaśnia Grzegorz Swacha z Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator projektu, w ramach którego prowadzone są badania szaty roślinnej wyrobisk na terenie Kopalni „Nowogród Bobrzański”.

Nie mniej ważna jest również rola, jaką konkurs odgrywa w zwiększaniu szans jego uczestników na rynku pracy. – Dla dzisiejszych studentów każda dodatkowa aktywność poza uczelnią wiąże się z nabyciem dodatkowych umiejętności oraz umożliwia zdobycie doświadczenia przydatnego później na rynku pracy – przyznaje dr Damian Chmura z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator badań porównawczych, wykazujących, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk na terenie trzech różnych kopalń Grupy Górażdże.

Konkurs nie byłby jednak prawdziwym konkursem bez atrakcyjnych nagród. 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro – nagrody pieniężne o takich wartościach czekają na trzech zwycięzców polskiej edycji „QLA”. Dodatkowo każdy z pięciu zakwalifikowanych do finału zespołów powalczy o nagrody w edycji międzynarodowej, a tam kwoty sięgają już od 10 do 30 000 euro.  

Korzyści dla firmy
Z perspektywy organizatora konkurs „QLA” to z kolei szansa na wykorzystanie potencjału młodych, ambitnych osób, które dzięki swym pasjom i wiedzy mogą przyczynić się do jeszcze efektywniejszej ochrony przyrody na terenach kopalnianych. Tereny wydobywcze, między innymi przez wzgląd na tworzące się na nich charakterystyczne wyrwy, zagłębienia z wodą oraz usypiska kamieni, stanowią dla niektórych gatunków zwierząt bardzo atrakcyjny rejon. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Grupę Górażdże również osoby niezwiązane z branżą mają szansę się o tym dowiedzieć.

Zobacz również:

Zobacz również:

Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału

Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)

Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award

Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award

Quarry Life Award - podsumowanie prac badawczych

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2628

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis