Portal Pszczelarski

Miodarka kasetowa – produkt dla wymagających pszczelarzy

Miodarki kasetowe firmy Konigin.

Konigin sprzęt pszczelarski sprzęt pszczelarski Konigin miodarka kasetowa

Tam, gdzie oczekiwania wobec sprzętu są największe, miodarka kasetowa to najlepszy wybór. Łączy ona w sobie zalety miodarek radialnych i diagonalnych - ramki raz włożone do bębna nie wymagają przekładania, a ich wirowanie w kierunku równoległym do ściany urządzenia sprawia, że już po kilku minutach komórki są zupełnie puste.

Dla kogo miodarka kasetowa jest najlepszym wyborem?

Można by rzec, że dla wszystkich. To urządzenie bardzo profesjonalne, z pewnych względów najdoskonalsze z powszechnie stosowanych wariantów. Ekstrakcja miodu z ramek odbywa się tu w trzech etapach.

Po załadowaniu wsadu i uruchomieniu urządzenia, ramki wirowane są w jednym kierunku. Mechanizm kosza sprawia, że kasety pod wpływem siły odśrodkowej same ustawiają się równolegle do ściany miodarki. Takie położenie sprzyja szybszemu opróżnianiu komórek. Na plaster ciśnie jednak miód zgromadzony po drugiej stronie, więc aby nie dopuścić do wyłamania wosku, z pierwszej strony odwirowuje się tylko pewną część jej zawartości.

Następnie automatycznie kosz zmienia kierunek ruchu. To sprawia, że o 180° odwracają się kasety i w drugim etapie wywirowywany jest miód z drugiej strony tych samych ramek, tym razem w całości. Etap trzeci to powrót do pierwotnego kierunku ruchu kosza w celu zupełnego opróżnienia miodu z plastrów.

Każda miodarka kasetowa z portfolio Konigin wyposażona jest w sterowanie automatyczne, więc opisywany proces zachodzi bez udziału pszczelarza, a jedynie wedle wybranego przez niego 3, 5, 7 lub 9-minutowego programu. W praktyce 5 minut wystarcza na odwirowanie większości miodów w Polsce. Tylko w przypadku spadzi lub miodu wrzosowego zachodzi konieczność zwiększenia czasu wirowania.

Największe korzyści, które daje miodarka kasetowa, to oszczędność pracy - ogranicza się ona do włożenia i wyjęcia ramek z bębna, oraz precyzja ekstrakcji miodu, która wynosi blisko 100%. Pewnym mankamentem jest cena. Miodarki kasetowe są zazwyczaj nieco droższe niż radialne, a zwłaszcza diagonalne. Należy jednak pamiętać, że miodarka jest urządzeniem kupowanym raz na wiele lat. Profesjonaliści, ze względu na atuty miodarek kasetowych, po to rozwiązanie sięgają najchętniej.

Miodarka kasetowa na niższe ramki

Oferta miodarek kasetowych Konigin składa się z 13 modeli. Niektóre z nich przeznaczone są do pozyskiwania miodu z niższych ramek. Na przykład model K1001 to sześciokasetowy wariant dedykowany takim systemom jak ½ D, ½ wielkopolska, czy ½ LN.

Posiadaczom średnich pasiek rekomendować można model K1004. W tej miodarce wirować można ramki o maksymalnej wysokości do 260 mm, a więc m.in. najbardziej rozpowszechnione w Polsce ramki wielkopolskie. To opcja 6 kasetowa o bębnie fi 820mm. Bardzo atrakcyjna cena oraz funkcjonalność wirowania 6 plastrów na raz sprawia, iż jest to model cieszący się wzięciem.

Nowość produkcyjna to K1123 jest to miodarka 4 kasetowa dla ramki wielkopolskiej. Niewielka średnica bębna, wynosząca zaledwie 730 mm powoduje, że jest to sprzęt bardzo przystępny cenowo.

Miodarki na wyższe ramki

Dział projektowy Konigin pamięta także o pszczelarzach gospodarujących na nieco wyższych ramkach. Profesjonaliści, dla których ramki warszawskie poszerzane są stosowane w praktyce, spotka miła niespodzianka. Mianowicie: na dwa modele te najbardziej popularne przysługuje roczna promocja. Są to miodarki o symbolach K1081 4 kasetowe oraz K1005 6 kasetowe o średnicy bębna 890mm.

Jednym z największych modeli jest K1009. To miodarka 12 kasetowa o bębnie średnicy 1250 mm. Maksymalna wysokość ramek w tym przypadku to 320 mm. Jest to miodarka uniwersalna gdzie w cenie produktu montowane są dwa zawory nierdzewne. Warto dodać, iż wszystkie modele miodarek kasetowych pozwalają na pozyskanie miodu także dwukrotnie większej liczby wariacji tych systemów skróconych do połowy.

Czytaj również:

Konigin w trosce o polskich pszczelarzy

Profesjonalny sprzęt pszczelarski z firmy KoniginLiczba wyświetleń artykułu: 4990

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-10-30 06:02:10

Jak myśli się poważnie o pszczelarstwie i nie chce się być tylko pszczelarzem "sezonowym" to moim zdaniem warto zainwestować raz w coś porządnego niż co rok, dwa kupować kolejną miodarkę... Zwłaszcza, że nie jest to sprzęt, który należy do najtańszych...

eryk16

2017-10-30 20:09:38

Potwierdzam, miodarkę trzeba kupić z prawdziwego zdarzenia. To sprzęt, na którym nie powinno się oszczędzać, bo później więcej tylko złości będzie niż pożytku. Konigin ma dobre produkty i długą gwarancję.

nikitiuk

2018-05-24 20:29:00

Bardzo sobie chwalę te miodarki. Za dobry sprzęt trzeba też dobrze zapłacić.

TadeuszBrzynski

2019-01-17 11:39:40

Potwierdzam, mam od nich sprzęt i jest warty swojej ceny.

Heniek

2019-01-20 06:37:49

Witam zamówiłem miodarkę w zakładzie co wykonują wszystko z nierdzewki .Cztero kasetowa odwracalna uniwrsalna bęben z 1 mm blachy kosze mocne napęd 230v i dodatkowo ręczny .cena niecałe 4 tyś w zeszłym roku jestem b.zadowolony.

blondynekkrk

2019-01-20 07:54:03

@Heniek - w Konigin, czy nie?

JanFalk

2019-01-21 12:15:17

Kasetowe są świetne, też wiadomo zależy od mocy, modelu, etc., ale osobiście rekomenduję. W zeszłym roku sobie zakupiłem.
sprawdza się rewelacyjnie.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.